Sinema Yönetmeni Nasıl Olunur ?

yonetmenBir izlerken ben yönetmen olsam şöyle yapardım diyenler…, yönetmen olsam ne orijinal filmler çeker, ne müthiş konular yakalardım diyenler toplanın bakalım nasıl olunuyormuş:

Bir çoğunuz “bana okul deme” diyorsunuz biliyorum. Ancak gerçeklerle yüzleşmekte fayda var, okulsuz eğitimsiz bu iş öyle kolay değil (iyi haber, imkansız demedim).

Önce okulsuz nasıl olunuyor ona bakalım. Genellikle kendi imkanlarıyla, çevresiyle kısa metraj filmler yaparak, yarışmalara bunları kabul ettirerek de bu işe başlayabilirsiniz. Bu tabi ki bir günlük bir iş değil, nasıl film çekilir, nasıl yönetilir ve kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken “eldeki imkanlar” nelerdir bir bakmak gerekiyor. En önemli eldeki imkanın “bilgi” olduğunu unutmayalım. Belki tartışmalı ama yetenek artık bilgi ve teknolojinin arkasına bile geçebiliyor. Ancak eldeki imkanları kullanma yeteneği sizin ne kadar iyi bir yönetmen olduğunuzu da açık bir şekilde ortaya çıkarmakta.

Burada tek tek bir film çekilmesi için gereken insan kaynağı ve makine-ekipman gibi unsurlara değinmeyeceğiz.

Yönetmenlik yeteneğinizi bilgiyle güçlendirip, onu nasıl kullanacağınızı hem öğrenmek hem görebilmek için, okulları ya da üniversitelerin ilgili bölümleri sizin için avantajlı olacaktır mutlaka. Burada sadece okuldaki bilgilerle kendinizi sınırlamak zorunda da hissetmeyin.

Yönetmen de tıpkı bir şef gibi mutfağın muhasebesini de iyi planlayan kişidir unutmayın. Teknik bilgi( kamera açıları vb.) kullanımı da doğru şekilde olmalıdır.

Tabi ki birden bire yönetmen olunmuyor. Bir yapımda set asistanlığı, prodüksiyon amirliği ya da yardımcılığı gibi işlerde tecrübe ve çevre kazanıp belli bir birikim elde edebilirsiniz. Bu seçeneklerden biri. Hayat kime ne fırsatlar sunar bilinmez.

Reklam ya da müzik videoları için teklifler almaya başladığınızda da iyi bir yoldasınız demektir merak etmeyin.

Yapımcılarla aranız iyi olsun; ya da siz bilirsiniz…

Merak Edilenler:

FacebookTwitterGoogle+

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


iki − = 1

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki yazıyı okuyun:
kapanmadan kazan
Kapanmadan Kazan Yarışmasında Yarışmacı Nasıl Olunur ?

Ekranların bol ödüllü yarışmalarından olan “Kapanmadan Kazan” programı ATV ekranlarından evlerimize konuk oluyor. Yarışmada soruları bilerek süre kazanan yarışmacılar, kazandıkları...

Kapat