Epistaksis Nasıl Olunur ?

Loading...

Epistaksis burun kanaması rahatsızlığıdır. Birçok insanın ömründe muhakkak başına gelen bir olay olan epistaksisin yaygın ve daha az yaygın olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. İleri vakalarda gözü etkileyerek göz kanlanmasına ya da mideye akarak mide bulantısına neden olabilmektedir. Sık görülen bir durum olsa da ciddiye alınmalıdır. Çünkü epistaksisin oluşma nedenler çok türlü olabilmektedir.

Epistaksisin yani burun kanaması rahatsızlığının oluşmasında başlıca iki neden vardır:

Birincisi Yerel faktörlerdir. Bunlar genelde dışarıdan her hangi bir müdahale yada içeriden bir müdahale ile oluşurlar. Mesela buruna sert bir cisimle vurulması sonucu oluşan kanama, akut solunum yolu enfeksiyonları, kronik sinüzit, tahriş edici faktörler, yabancı cisimler ile oluşan kanamalardır.

Loading...

epistaksisİkincisi diğer olası faktörlerdir. Bunlar: Anatomik deformiteler(burun içindeki yıpranmalar), İlaçlar, havadaki düşük bağıl nem oranı, burun spreyleri, tüplü dalış, yüksek basınç, cerrahi müdahaleler.

Ayrıca çeşitli alerjiler, grip, nezle gibi hastalıklar, hipertansiyon, anemi, karaciğer rahatsızlıkları, C,K vitamini eksiklikleri, gebelik, kalp yetmezliği, vasküler bozukluklar epistaktis olunmasında etkili faktörlerdir.

Yukarıda da yazdığımız gibi ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık olup kimi zaman bazı daha önemli rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir.

Loading...

Bunları da Okuyabilirsiniz

Saçkıran Nasıl Olunur ?

Loading... Saçkıran saçlı deride, kaş, kirpik ve vücudun tüyle kaplı bölgelerinde kıl kaybı yapan bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!