İmam Nasıl Olunur ?

Loading...

Gerek Türkiye’nin yüzde doksan dokuzunun Müslüman olması, gerekse Türkiye’deki imam ihtiyacı, müezzin ihtiyacı konularına girmeden özetle imam nasıl olunur belirtelim. İmam olmak için imam hatip lisesine gitme kararı vermeden çok önce gereken bir durum bulunmakta. Ülkemizde imam olabilmek için öncelikle erkek olmak gerekiyor. Cemaatin, özellikle Cuma cemaatinin büyük çoğunluğunun erkek olması nedeniyle böyle bir durum oluşuyor. Tabi cemaatin çoğunun neden erkek olduğu sorusunun cevapları için sosyoloji, antropoloji hatta sosyal psikoloji ile ilgilenen arkadaşlara pas atmakta fayda var.

Bundan sonra özellikle küçük yaşlarda okunan hatimlerin ve öğrenilen dini bilgilerin imamlığa olan katkısı tartışılmaz. Yaşanılan çevreden bahsetmenin ise bu noktada abes olacağı kanaatindeyiz. Çünkü her meslek ya da her uğraş için yaşanılan çevrenin etkisi mutlaka var bir şekilde. Doğuştan itibaren örülen bu binaya istenilen kattan da dahil olunabilmekte tabi ki.

Loading...

Sıra geldi imam-hatip olmak için verilen belki de en kritik karara: İmam-hatip lisesinde okumak. Karar vermenin de okumanın da kendine özgü farklılıkları olan bu eğitim sürecinin sonunda imam-hatiplik yapmaya mani bir durumun olmaması halinde Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS)’ na girilmesiyle birlikte alınan sonucun ve yapılacak tercihlerin önemi de büyük. Bu arada düz lise mezunları da ilahiyat ön lisans bölümünü okuyabilirler. Bununla ilgili şartlar için okullara danışmakta fayda var, biliyorsunuz mevzuat bu değişebilir. en iyisini yüksekokuldaki hocalar bilirler.

Devlet memuru olmanın yollarından biri olmakla birlikte, sıradan bir memuriyet işi olmaması, mesaisinin farklılığı, cenaze, mevlit, gibi görevler ile camilerin sevk ve idaresi ile ilgili konularda imam çoğu kez müezzinle birlikte çalışır.

Merak Edilenler:

Loading...

Bunları da Okuyabilirsiniz

Banker Nasıl Olunur ?

Banker Nasıl Olunur ?

Loading... Banker Nedir ? Banker Kime Denir ? Banker Nasıl Olunur ? Her ne kadar …

One comment

  1. Bir Kadın, başka bir kadın yahut kadınlara imamlık yapabilir. Lakin bir erkeğe yahut erkeklere imamlık yapamaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!