Antikacı Nasıl Olunur ?

Antikacı Nasıl Olunur ? Antika eserlere, antika eşyalara ilginiz mi var? Neden antika eser alım satım yapmayasanız ki ? Hatta belki de yapıyorsunuz fakat şöyle vergisini veren, faturasını kesen bir işletme olmak, bu yönde de ün kazanıp bilinir olmak mümkün. Ancak, bu konulara ilginiz bugüne kadar olmadıysa da bir iş kolu olarak gayet keyif veren bir iş olarak düşünülebilir antikacılık.

Fakat size antikalardan ne kadar kazanabilirsiniz söylememiz elbette abes olacaktır. Antikacıların birçok özellikleri vardır ancak bunlardan birkaçına sahip olmak da sizi tam anlamıyla olmasa da antikacı yapabilir. Örneğin bir antika eserin değeri nasıl belirlenir ?

Bu kilit bir sorudur ve birçok faktörün bir araya getirilmesiyle belli olur. Oldukça soyut kavramlarla karşı karşıya gelmeye hazır olun. Burada sadece söz konusu eserdeki işçilik ya da göz alıcılıktan bahsetmiyoruz. Eserin tarihi ve hikayesi de çok önemli. Bunları gerçeğe en yakın şekilde tespit edebilenler antikacı olur. Yoksa teknoloji kullanılarak eskitilmiş ve hakkında yalanlar uydurulmuş bir eşyayı size antika eser olarak yutturabilirler açıkcası. Dolayısıyla, ilk ve en önemli kural antikacının geçmişte antika konularıyla uğraşmış, olayın içinde olan veyahut böyle özelliklere sahip güvenilir bir ortağa sahip olması gerekir ki; ilk olasılık daha mantıklıdır.

Eserlerin restorasyon ve konservasyonunda kullanılacak araç ve gereçler hakkında bilgi sahibi olmanız size avantaj sağlayabilir ama tarihi eserlerle ilgili mevzuatı okumanız hayat kurtarır. Başlangıç olarak Kültür ve Tabiat varlıklarını Koruma Kanunu’nu ezberleyebilirsiniz. Restorasyon ve konservasyon, arkeoloji bölümlerinden mezun olmak da avantaj sağlayabilir. Başlamadan önce antik eser uzmanlığıyla ilgili özellikle yabancı kaynaklarda yer alan kitapları okuyun lütfen. Antikacılıkta en önemli şey nedir diye sorarsanız biz bunu bilemeyebiliriz ancak bilginin önemi tartışılmaz. Eğer hayatınızda ilkokul gezisi dışında müze gezmediyseniz, tarih bilginiz zayıfsa komik duruma da düşmemek için başka mesleklere yönelmeniz mantıklı olacaktır.

Antikacıları gezin ve onlarla konuşun. Müşterilerin, antika meraklıların ne istediğini en iyi onlar bilir. Sizin de bu özelliğinizin oluşması için çok iyi bir gözlemci olmanızın yanında belli bir tecrübenizin olması gerekir. Spesifik bir konuda uzmanlaşmanızı önerebiliriz. Belli bir dönem, ürün ya da eşya sizi o konuda meşhur yapabilir. Müzayedelere katılıp bir çok konuda ve fiyatlandırmalarda bilgi edinebilirsiniz. Bu işi sevmek ve çok çalışmak ise en önemli şartlar.

Küçük hatırlatma yapmak gerekirse koleksiyonerlikle benzer bir kavram taşıyan antikacılık aslında koleksiyonlarında tarih içinde biriktirilenlerini alım ve satımını yaparak bu şekilde de kazanç sağlayabilen bir meslektir. Yani hem hobi sahibi hem meslek sahibi olabilirsiniz. Mesela, tarihi para koleksiyon, pul koleksiyon gibi değerli koleksiyonlarla hayatınızı renklendirdikten sonra para kazanabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Okumak İster misiniz ?

Aktar Nasıl Olunur ?

Aktar Nasıl Olunur ?

Aktar Nasıl Olunur ? Aktar baharat, güzel koku, şifalı ve sağlığa faydalı bitkileri hazırlayıp satan kişidir. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir