Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Nasıl Olunur ?

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Nasıl Olunur ? Diyetisyen Nasıl Olunur ?Ülkemizde Beslenme ve Diyetetik Uzmanlığı gelişimi itibariyle en çok Gazetecilik mesleğine benzer diyebiliriz. Nasıl ki gazetecilik mesleğinin büyükleri ve üstatları alaylı kalemlerdi ve artık gelişen ve çeşitlenen medyayı her geçen gün Gazetecilik bölümü mezunu mektepliler kaplıyor ise; beslenme ve diyetetik uzmanlığında da yıllarca bu işin sunumunu yapmakta yetkin, öğrenme ve aktarma hususunda yetenekli alaylılar artık yerlerini mektepli uzmanlara bırakmaktadırlar. Beslenme ve Diyetetik Uzmanlığı bölümü, Üniversitelerin Sağlık Bilimleri Fakültelerine bağlı olarak teşkilatlandırılmıştır. Ülkemizde Beslenme ve Diyetetik Bölümü ilk olarak Hacettepe Üniversitesinde kurulmuş olup, burada verilen eğitim, meslek disiplininin gelişimi hususunda parmak ile gösterilecek bir mahiyete sahiptir. Hacettepe Üniversitesi’nden destek ile Ankara Üniversitesinde de kurulmuştur. Ülkemizde 2000’li yıllar sonrası hızla açılmaya başlanan Beslenme ve Diyetetik bölümleri, Devlet Üniversitelerinin yanı sıra özellikle vakıf üniversitelerinde de yerlerini almaktadırlar. Vakıf Üniversitelerinde bu bölümün bu kadar rağbet görmesinin temel sebebi mezun kişilerin hızlı bir şekilde istihdam edilmesi ve Diyetisyen ücretlerinin piyasa realitesinde oldukça tatmin edici olduğu gerçekliğinin tüm toplumda hasıl olması ile açıklanabilir.

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Nasıl Olunur ?

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Nasıl Olunur ?

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı mesleği gereği, gıda kimyası, gıda mikrobiyolojisi, gıda sosyolojisi, genetik, gıda biyokimyası, insan metabolizması özellikle de sindirim vb. hususlarında etraflıca bilgi edinir. Tüm bu konuları bir araya getiren bir mesleği icra eden kişiler olarak diyetisyenler, kişisel yaşamlarında birebir uygulayabilecekleri bilgi birikim ve tecrübeye sahip olduklarından kaynaklı aslında şanslı sayılmalıdırlar. Bu meslek gelecekte gelişmesi hususunda önü açık meslekler arasında değerlendirilebilir. Özellikle genetik ve beslenme biyokimyası alanında yapılan çalışmalar bilim dünyası açısından insanlığın farklı bir konakta olduğunu müjdelemektedir. İnsanın yediği yiyeceklerin insanın fiziksel aktivitelerinden tutun günlük yaşamdaki ruh halinin belirlenimine kadar geniş bir yelpazede insanı etkilediği artık bilinmektedir.

Beslenme ve insanın biyolojik etkilenimi ile ilgili gelişen metabolomiks, proteomiks ve genomiks gibi spesifik alanlar Beslenme ve Diyetetik Uzmanlarının gelecekte toplumsal yaşamda çok daha fazla önemli olacağının habercisi niteliktedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!