Dansçı Nasıl Olunur ?

Dansçı Nasıl Olunur ? Dansçı çok genel ve kaba bir kavram olarak zihinlerde yer etmiş durumda. Çünkü dansın ve müziğin nasıl çeşitleri, tarzları varsa, dansçılığın da farklı çeşitleri mevcut. Örneğin dansöz ya da tangocu nasıl olunur dediğimiz zaman farklı yollar izlemek gerekebilir.

Ancak bu yazıda spesifik olandan uzaklaşıp genel olarak dansçı olmak için neler gerekli bunlara bakalım.

Dansçı olmaya karar vermeden önce bu işin lay lay lom taraflarından çok oldukça disiplinli ve adım adım ilerleyen bir süreç olduğunu düşünmeniz gerekmekte. Elbette mahallenizde açılan dans kursları sizlere bir şeyler öğretebilir ama sizin çabanız ve disiplininiz olmadan dansçıyım demeniz abes olacaktır.Hem ruhen hem bedenen yapılan bir iş olduğundan, size en uygun olabilecek dans türünden başlarsanız iyi olur. Ama bu konuda çevrenizin ve ailenizin tavsiyelerine de dikkat edin. Çünkü bugün hoşunuza gidep pop-dance tarzının yarın gönlünüzdeki yerini başka bir dansa bırakmayacağını kimse bilemez.

Belki de en önemli bu büyük kararları verdikten sonra dansçı olmak için teknik kısımlarla ilgili çalışmalara başlayabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz profesyonel hocalardan ders almaya başlamak. Fakat bu derslerin dışında saatlerce çalışabileceğiniz bir ortamınız olmalı. Müzikle bedeninizi uyumlaşır hale getirmek ve yeteneklerinizi ortaya çıkarabilmek için bu önemli.Dansçı Nasıl Olunur ?

Dansın zor olduğuna dair söylentilere kulak asmayın. Elbette zorlayıcı kısımları var ve elbette kolay sayılmaz ama zor kelimesi imkansızı çağrıştırmakta dolayısıyla bir çok insan bu yoldan vazgeçebilmekte, yetenekli oldukları halde. Sizi tepeye çıkaracak olansa asla vazgeçmemek olacak.

Vücudunuza iyi bakın. Mutlaka kilonuzu kontrol altında tutun ve dansın dışında da spor yapmaya özen gösterin.

Hocanızla beraber yeteneklerinizi keşfedin. Hangi figürlere yatkın olduğunuz zaten zamanla ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla hoca tavsiyesi önemli.

Dans okulları mutlaka gitmeniz gereken yerler. Eğer yukardaki adımları çoktan geçtiyseniz okullu olmanın vakti gelmiştir. Eğer imkanınız varsa ve halk oyunu dışında danslarla ilgileniyorsanız yurtdışı dans okullarına başvurabilirsiniz. Tabi ki her okulun farklı şartları var. Eğer yaşınız ilerlediyse ama yetenekleriniz olduğunu düşünüyorsanız yukarıdaki adımları çabucak geçip şansınızı deneyebilirsiniz. Kimse olmayacak diyemez(tabi bale için biraz geç kalmış olabilirsiniz:)).

Artık vücudunuzu daha iyi tanıyor ve ona daha iyi bakıyor olacaksınız. Sağlıklı beden ve sağlıklı ruh dans için çok önemli. Hem konsantrasyon becerileriniz hem de sakatlıklara karşı direncinizi artırıp, hocaların sözünü (inşallah iyi dans hocalarına denk gelirsiniz) dinlemek sizi başarıya ulaştırabilir.

Spesifik danslarla ilgili bilgileri de ilerleyen dönemde yayınlamış oluruz inşallah. Haydi hareket…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!