Kepekli Nasıl Olunur ?

Kepekli Nasıl Olunur ? Çoğu insanın saçıyla yaşadığı en büyük problemlerden birisi de saçlarındaki kepek adı verilen beyaz, mikroskobik deri dökülmesine bağlı olarak gelişen saç derisinin üst kısmının aşınıp pul pul olmasıdır. Özellikle yaz aylarındaki o sıcak günlerde aşırı derece de rahatsızlık veren bir sorundur. Kaşınma, yağlılık hissi, omuzlara veya olmadık yerlere dökülen beyaz pullar hem sizi rahatsız eder hem de etrafınızdaki insanlara rahatsızlık verir.

Kepek, daha çok yağlı cildi olanların bir sorunudur. Kişiler genellikle, “Saç diplerim çok kuruyor” diye gelirler. O pul pul dökülme hali, bir kuruluk gibi algılanır, ama aslında bu kişilerin saçları genel olarak yağlıdır. Tabii kuru bir ciltte de kepek problemi olabilir.

Kepekli Nasıl Olunur ?Peki, kepek nasıl olunur derseniz, bu sorunun iki nedenle ortaya çıktığını bilmeniz gerekmektedir. Öncelikle içsel nedenlerden bahsedebiliriz. Bu nedenler; hormonal dengesizlikler, sağlık sorunları, fazla terleme, yetersiz temizlik, hijyen kurallarına uymama, alerjik hassasiyetler, yorgunluk ve duygusal strestir. Fazla oranda şeker, yağ veya nişasta tüketimi ve dengesiz beslenme de kepek yapar. Abartılı saç spreyi, saç jölesi veya saç jeli kullanmak, saç boya maddelerinin yanlış kullanımı, elektrikli bigudilerin yanlış uygulanması, soğuk hava ve kuru mekân sıcaklıkları, sıkı şapka veya eşarplar kullanmak, saçın seyrek yıkanması veya iyi durulanmaması, stres, panik ve tansiyon ise dışsal nedenler arasında yer almaktadır.

Ayrıca 10 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlarda; saçın yeterli durulanmaması sonucu kafa derisinde kalan şampuan kalıntıları, abartılı jöle ya da saç spreyi kullanımı, yüksek ısıyla saç kurutmak, soğuk hava, sürekli dar şapkalar kullanmak, saçın yetersiz yıkanması ve stresin etkisiyle artabilir. Yaşlılarda Parkinson hastalarında da görülebilmektedir.

İlerlemiş ve rahatsızlık verme düzeyi çok artmış kepek problemleri için doktorunuzla görüşmek gerekebilir. Ancak genel bir kepek sorunu için verebileceğimiz tavsiyeler şunlardır:

– Saçların sık yıkanması gerekir.
– Kepeğe karşı etkili bir şampuan la saçları yıkamak gerekir.
– Düzenli ve yeterli bir uyku kepek tedavisinde çok etkilidir.
– Güneşe şapkasız çıkmayın
– B vitamini bol tüketilmelidir
– Saç yıkamada elma sirkesi de faydalı sonuçlar vermiştir.

Okumak İster misiniz ?

Albinizm Hastası Nasıl Olunur ?

Albinizm, derideki melanositlerin melanin pigmentini üretebilmeleri için gerekli olan tirosinaze (tyrosinase) enziminin eksikliğinin sonucu ortaya çıkan doğumsal …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir