Kirve Nasıl Olunur ?

Kirvelik özellikle sünnet törenlerinde sünnet olan çocukların sünnet süreci boyunca yanında duran kişiye denmekte. Kirve Nasıl Olunur ? bu sorunun cevabı ise yazımızın devamındadır. Kirve diğer bir ifade ile  evlilik törenlerindeki sağdıç gibi düşünülebilir. Yalnız bu genel kavramın dışında özellikle bölgesel olarak farklılıklar gösteren ayrıntıları mevcut. Özellikle Türkiye’nin doğusuna doğru gidildikçe kirvelik giderek önem kazanıyor. Öyle ki kirve yalnızca sünnet ile kalmıyor tüm hayatı boyunca kirvesi olduğu kişi ve ailesiyle görünmeyen bir bağ ile bağlanıyor adeta.

Kirve Nasıl Olunur ?

Dediğimiz gibi aileye bölgeye yöreye göre değişmekte olan kirvelik adeti farklı uygulama örnekleri sergilemekte. Kimi zaman kirveler sünnet düğünü masraflarının bir kısmını ya da tamamını karşılayabilmekteler. Kirveye çocuğun ailesi tarafından hediyeler de verilmekte.

Kirve sağdıç gibi kavramlar durduk yere ortaya çıkmış değiller. Benzer tüm iş ya da görevler gibi ihtiyaca binaen oluşturulmuş, sınırları uygulanarak belirginleşmiş geleneksel kavramlar. Kirvelik kimi yerde hayat boyu kimi yerde sadece olay anı sizi ilgilendiren bir durum olabilir. Ancak kirve olmak için öncelikle çocuklar ile iyi anlaşmanız herkesin yararına olacaktır. Bunun dışında çoğunlukla özel bir bağ gerekmez, çocuğun ailesinden veya yakınlarından biri de kirve olabilmektedir. Teamüllere göre kirve hep erkek olur, istisnaları var mıdır bilmiyoruz. Ancak “halden anlamak” önemlidir, unutulmamalıdır. Kirveliğiniz boyunca empati kurmayı unutmayın. Çocukla da ailesiyle de. Ayrıca bir tavsiye daha: masraflar için cömert olun.

Kirve Nasıl Seçilir ?

Kirve daha çok aile büyüklerinden birisi olacakmış gibi düşünülse de babaya yakın olan bir erkek seçilir. Bu kişi babanın kardeşi yani amca olabileceği gibi babanın okul yada asker arkadaşı da olabilir.

Kirve Kelime Anlamı Nedir ?

Türk Dil Kurumuna Güncel Türkçe Sözlükte Kirve kelimesinin anlamı; Sünnet olan çocuğun bütün masraflarını üstlendikten sonra sünnet sırasında çocuğu kucağına alarak elini, kolunu tutan ve bütün hayatı boyunca çocuk üzerinde babasına yakın hak taşıyan kimse olarak tanımlanmaktadır. Aynı zamanda sözlük anlamı dışında kirve kelimesi bir sevgi ve candan dostluk anlamı uyandırdığı için zihinlerde, özellikle doğu ve güneydoğu illerinde dostça bir yakınlık ifadesidir.

Okumak İster misiniz ?

Aşık Nasıl Olunur ?

Aşk, kadın ve erkeğin varoluşundan bu yana süregelen bir ruhsal etkileşimdir… Peki bu etkileişm nasıl …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir