Matador Nasıl Olunur ?

Matador Nasıl Olunur ? Günümüzde İspanya, Portekiz, Kolombiya, Peru, Ekvator, Venezüella ve Fransa’da büyük rağbet gören boğa güreşlerinde boğayı çeşitli gösteriler yaparak öldüren kişiye matador denir. Matador İspanyolca katil anlamına gelmektedir. Boğa güreşleri arena adı verilen yerlerde yapılmaktadır. Yanlış bilinen bir şey var ki matadorlar boğa güreşlerinde oyunun başından sonuna kadar görev almazlar. Boğayı ilk önce birkaç pikador denilen kişi kızdırır, üzerlerine çivili sopalar saplayarak iyice öfkelendirir. Bu durumda matador ortaya çıkar ve boğayı öldürür.Matadorluk özellikle İspanyol toplumunda yiğit, gözü pek kimseyi nitelemek için kullanılır. Boğa güreşleri de doğaya ve doğadan gelecek her türlü tehlikeye karşı erkeğin kadınını veya ailesini korumak için giriştiği mücadeleyi anlatır.

Matador Nasıl Olunur ?Matador olmak yukarıdaki ülkeler haricinde pek mümkün değildir. Bunun nedeni diğer ülkelerde bu güreşlerin rağbet görmemesi, kültürel farklılıklar ve buna mukabil bu ülkelerde matadorluk eğitimi verilecek yerlerin olmamasıdır. Örneğin Türkiye’de de matadorluk eğitimi almak mümkün değildir. Her şeye rağmen matador olmak isteyen, buna gönülden bağlı olanlar aşağıdaki maddeleri dikkatle okuyabilirler:

–  Şu bir gerçektir ki herkes matador olamaz. Bundan kasıt pek tabi ki ırki veya etnik farklılıktan ötürü değil. Matador adaylarının taşımaları gereken en önemli özellik güçlü olmalarıdır. Bu özellik hem boğayı sevk ve idare etmekte hem de zor zamanlarda kendini korumakta etkin olmaktadır.
–  Bunun yanında gözü pek olması yani cesareti de hem kendi açısından hem de izleyici açısından önemlidir. Zira sadece boğa matadorun üzerine değil kimi zamanda matador boğanın üzerine hamleler yapacaktır.
–  Matadorluğun en önemli özelliklerinden biriside süratli olmaktır. Unutulmamalıdır sürat ve çeviklik olmazsa boğaya yem olmak çok kolay olur. Birçok matador çevik hareket edemedikleri için boğanın boynuz darbelerine maruz kalmış, hayatını kaybetmiş ya da sakat kalmıştır.
–  Günümüzde ki boğa güreşlerinin ana mantığı boğayı öldürmek değil, seyirciye keyifli bir izleme, imkânı sunmaktır. Bu nedenle matadorlar boğayı öldürürken çeşitli gösteriler yapar, elindeki kırmızı pelerini şekilden şekle sokarak danslar eder.
–  Burada bahsettiğimiz maddelerden ilk üçü büyük oranla doğuştan gelen özellikler olmasına rağmen sonuncu madde ve bunun yanında boğayı sevk ve idare etme sanatı eğitimle alınacak bir şeydir. Bunun için İspanya, Fransa, bazı güney Amerika ülkelerinde matadorluk eğitim merkezleri bulunmaktadır. Bu eğitimler uzun ve zorlu olmaktadır. Bu nedenle bu eğitimlerde çok kişi elenmektedir. Eğitim bittikten sonra bir müddet pikador olarak çalışan matador adayları kendilerini ispatladıktan sonra matador olabilmektedirler.

Bu merhalelerden geçenler matador olarak hayatlarına devam edebilmektedirler.

Okumak İster misiniz ?

Aktar Nasıl Olunur ?

Aktar Nasıl Olunur ?

Aktar Nasıl Olunur ? Aktar baharat, güzel koku, şifalı ve sağlığa faydalı bitkileri hazırlayıp satan kişidir. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir