Seküler Nasıl Olunur ?

Seküler Nasıl Olunur ? Seküler nedir ? Seküler kelimesi, dilimize dünyacılık olarak çevrilmiş, özetle uhrevi işlerden ziyade dünya işlerini ön plana çıkaran bir düşünce sistemi olarak tarif edilebilir. Sıklıkla tamamen maddiyatçı bir zihniyet olarak tasvir edilme yanlışlığına düşülmektedir. Sekülerizm ayrıca laiklikle de aynı anlamda düşünülmektedir kimi zaman. Oysa ki laiklik sekülerizmle bağlantılı olmakla birlikte aslında aynı şey değildir.

Ülkemizdeki öğretilen laiklik kavramı, kısaca din ve devlet işlerini birbirinden ayırmak demektir ki bu belli oranlarda yapılarak hem tüm dinlere eşit mesafede bir devlet bakış açısı, hem de yasama, yürütme gibi işleyişlerde dini kurallar yerine hukuk kurallarının ön plana taşınması olarak görülebilir.

Sekülerizm kavramı ise daha geniş bir perspektifle ele alınmalıdır. Sekülerizm, bir düşünce olarak sadece devlet uygulamalarını değil, insanların hayat tarzlarıyla, sosyal yaşam, iş, boş zamanlar gibi sosyolojik kurumların içerisinde hayat bulmaktadır.

Seküler Nasıl Olunur ?Anladığımız kadarıyla nasıl seküler olunur anlatmaya çalışalım. Sekülerizmin dinsizlik olduğuna dair herhangi bir kanıtlayıcı etken bulamadık. Dolayısıyla seküler bir kişi herhangi bir dine mensup olabilir. Ancak bireysel olarak hayat tarzını sekülerizme göre ayarlıyorsa, bir çok ibadetin yerine dünya üzerindeki hayata dair işlerle daha çok meşgul olabilir. Örneğin hristiyan olarak bir seküler hayat tarzı seçebilir. Ancak buradaki kişi iradesi önemlidir. Örneğin tüm dini ritüel ya da görevleri herhangi bir dünya işinden üstün tutan birisinin seküler olmasından pek söz edilemez diye düşünüyoruz.

Seküler düşünce tarzında bir çeşit mantıktan söz edildiğini anlıyoruz. Hani şu aşk evliliği mi, mantık evliliği mi tarzı bir mantık belki de. Ancak dindar olmaı seçmek de belli bir mantık ürünü olabilir, dolayısıyla seküler insan olmak mantıklı insan olmaktır önermesi de yanlışlanabilir.

Seküleriz bireyselci düşünceyle birlikte geliştiği ve temel olarak bireysel hayatla ilgili olduğundan, toplum içerisindeki mekaniğin bir parçası olarak kendinizi görüp, buna uygun şekilde davranmanız sekülerizmle uyumludur. Ancak yaşadığınız toplum ve çevre kabul etmese hatta yadırgasa, ve hatta topluma zarar verdiği düşünülüyor olsa bile, dini inancınız ile ilgili işleri yapmaya toplumu etkileyecek şekilde devam ediyor iseniz seküler olamazsınız. Ama kendi bireysel yaşamınız içerisinde dindar olabilir ama sosyal hayatta seküler olabilirsiniz.

İnsanın herhangi bir dine mensup olabilme özgürlüğü seküler yaşamın deseklediği bir konudur. Kimsenin ve hatta hiçbir otoritenin dini konularla ilgili dayamalarına izin vermeyen kişi ya da grup ya da devlet, seküler olabilir.

Bütün boş lafların dışında sekülerizm, ortak yaşam kültüründe tüm inançların ve fikirlerin korunması ve saygı gösterilmesi gereken şeyler olduğunu,  bilimsel verilere dayanarak hareket etmek gerektiğini, ortak yaşamla ilgili olarak dini emirlerin ya da dini otoritelerin değil, ortak yaşam içerisindeki bireylerin karar verici olduğu gibi konuları savunur.

Ancak bu kadar kısaltabildik ama nasıl seküler olunur sorusunun aslında bir çok cevabı var, örneğin Fransa’da doğmuş birisinin seküler düşünce yapısına sahip olması doğal olarak karşılanabilir. Fransız İhtilali ve öncesinde Avrupa’da oluşan Reform hareketleri incelendiğinde sekülerizm tarihi bulunabilir. Seküler birisi olup olmadığınıza karar vermeden önce herhangi bir uygulamayı değil, bu söz konusu tarihi incelemeniz önerilir.

Yazı tamamen yazarın yorumlarından ve anlayabildiği kadar anlatabildiği cümlelerden oluşmaktadır.

Okumak İster misiniz ?

Aktivist Nedir ? Aktivist Eyleme Ne Demek ? Aktivist Nasıl Olunur ? Aktivist Kime Denir ?

Aktivist Nasıl Olunur ?

Aktivist Nasıl Olunur ? Diğer bir ismi de eylemcilik olan aktivizm toplumsal bir değişim veya …

1 Yorum var

  1. Teşekkürler. Güzel bir açıklama olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir