Yehova Şahidi Nasıl Olunur ?

Yehova Şahidi Nasıl Olunur ? Yehova şahitleri adlı dinsel oluşum kendilerini Hristiyanlığın İ.S.1.yy’da ki bozulmamış halinin günümüzde yaşatılması olarak görmektedirler. Bu nedenle klasik Hristiyanlardan birçok konuda ayrılmışlardır. Yehova’nın Tanrının özel ismi olduğunu, bu nedenle kendilerine Yehova şahidi dediklerini iddia ederler. 1872 yılında Charles Russel tarafından kurulmuştur. Russel dolandırıcılık, tecavüz gibi bazı suçlardan hapis yattıktan sonra kendisini dinin aslını araştırmaya vermiştir. İlk zamanlar kendisini takip edenlerce Russelizm adı verilen akımı zamanla Yehova şahidi ismini almıştır. Eski ve Yeni ahite inanırlar ve tüm sorunların çözümünün bu iki kitapta olduğunu savunurlar. Bu nedenle Yahudilik ile Hristiyanlığın bir sentezi de denilebilir.

Yehova şahitleri dininin özellikleri ise şunlardır:

– Tanrının adı Yehovadır. Tanrı tektir. Bu yönüyle diğer ilahi dinlere benzemektedir.

– İsa Yehova’nın oğludur, üstün varlıktır ancak Rab değildir. Bu nedenle Katolik, Ortodoks ve Protestan kiliselerinin tepkisini çekmiştir.

– Her çocuk günahkâr olarak doğar görüşü devam etmektedir. Bu nedenle Yehova Şahitlerinde vaftiz vardır.Yehova Şahidi Nasıl Olunur ?

– Ahiret yoktur. Cennet bu dünyadır. Öldükten sonra insanlar tekrar diriltilip şu an ki dünyaya gelirler. Tabi o aşamada bu dünya bir cennet olmuştur.

– Cehennem kesinlikle yoktur. Kötü insanlar için en büyük ceza ölümdür. Ancak kötü insanların öldükten sonra ne olacağı biraz muğlaktır.

– Bir milletin veya etnik grubun hatta vatanın savunucusu olmak Yehova şahitlerine göre büyük suçtur. Bu nedenle hiçbir bayrağı kabul etmezler. Ülke sınırlarını kabul etmezler ve saygı göstermezler. Ayrıca askerlik yapmazlar.

– Kan nakli bu dinde yasaktır. Bunu İncil’e dayanarak söylerler. Bu durum birçok hasta olan Yehova şahidinin canına mal olmuştur.

– Boşanmak zina haricinde yasaktır.

Yehova şahitlerinde propaganda çok önemli bir yer tutar. Bu nedenle A.B.D başta olmak üzere tüm dünyada şık giyinmiş Yehova şahitleri kapı kapı dolaşarak hatta insanları biraz da rahatsız ederek dinlerini anlatmak isterler. Dünya’da 8 milyona yakın insan Yehova Şahidi dinine inanmaktadır. Bunların büyük kısmı A.B.D, Avrupa ve Uzakdoğu’da yaşamaktadır. Türkiye’de fazla inananı yoktur.

One comment

  1. yehova şaidi olmak istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!