Siyasi Parti Delegesi Nasıl Olunur ?

Siyasi Parti Delegesi Nasıl Olunur? Delegeler, siyasi partinin siciline kayıtlı “üyeler tarafından” seçilerek belirlenir. Delege seçimleri ise, bir ilçenin köy ve mahallelerinde “son genel seçimde aldığı oy” miktarına göre, seçime katılmamış partilerde ise üye sayısına bakılarak verilecek “kontenjanlara” göre yapılır.
Ayrıca ilçe kongresinde “delege seçildikten” sonra partinin il kongresinde de “delege seçildiyseniz”, artık Büyük Kongrenin seçilmiş delegesi ünvanını hak ettiniz demektir. Büyük Kongre ne demek diyenler olursa da, kendisi bir siyasi partinin en yüksek organıdır.Parti delegesi olmak için öncelikle bir siyasi partiye üye olmanız gerekmektedir. (bknz: Siyasi Parti üyesi nasıl olunur?)
Bundan sonra 2 seçeneğiniz var: Birincisi önce ilçe kongresinde parti tüzüğüne göre seçilmiş şanslı (max. 600) delegeden birisi olmalısınız. Delegeler siyasi partinin siciline kayıtlı üyeler tarafından seçilerek belirlenir. Delege seçimleri partinin bir İlçenin köy ve mahallelerinde son genel seçimde aldığı oy miktarı, seçime katılmamış partilerde ise üye sayısına bakılarak verilecek kontenjanlara göre yapılır. Köy ve mahallelerdeki üye sayısı delege kontenjanı verilmesini gerektiren nispetin altında ise bu durumdaki köy ve mahallelerin diğer köy ve mahallelerle birleştirilerek delege seçilmesi mümkündür. İlçe kongresinde delege seçildikten sonra partinin il kongresinde de delege seçildiyseniz artık Büyük Kongrenin seçilmiş delegesi ünvanını hakettiniz demektir. Büyük Kongre ne demek diyenler olursa da kendisi bir siyasi partinin en yüksek organıdır.

Genel Başkan, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu ile Merkez Disiplin Kurulu üyesi, parti üyesi iken Bakan veya Milletvekili olmuşsanız işte O zaman da Büyük Kongrenin tabi delegesi unvanına sahipsiniz. Parti kurucuları halen partiye üyeyse seçilmiş delegelerin % 15’inden fazla olmamak kaydıyla onlar da tabii delege olarak işlem görür. Eğer Parti kurucuları seçilmiş delegenin % 15’inden fazla ise kurucular arasından hangilerinin tabii delege olacağına karar vermek için o siyasi partinin tüzüğüne bakmak gerekir.

Ancak taşıdıkları sıfat itibariyle tabi delege olan tüm bu kişiler ayrıca il kongrelerinde aday olamaz ve dolayısıyla delege olarak seçilemezler. O ilin partili milletvekilleri ile yönetim ve disiplin kurulları başkan ve üyeleri, il kongresinin tabii üyeleridir. Geçici yönetim kurulu başkan ve üyeleri de kongreye katılma hakkına sahiptirler. Ancak geçici il yönetim kurulu başkanı ve üyelerinden delege sıfatı olmayanların kongrede oy kullanma hakları yoktur.

Delege seçimiyle ilgili diğer hususlar için Siyasi Partiler Kanunu’na ve parti tüzüğüne bakabilirsiniz.

Okumak İster misiniz ?

Aktivist Nedir ? Aktivist Eyleme Ne Demek ? Aktivist Nasıl Olunur ? Aktivist Kime Denir ?

Aktivist Nasıl Olunur ?

Aktivist Nasıl Olunur ? Diğer bir ismi de eylemcilik olan aktivizm toplumsal bir değişim veya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir