Aktivist Nasıl Olunur ?

Aktivist Nasıl Olunur ? Diğer bir ismi de eylemcilik olan aktivizm toplumsal bir değişim veya politik bir değişim yapmak amacıyla eylemler yapmaktır. Bir kesim tarafından terörist gibi algılanabilen aktivistlik bir başka kesim tarafından özgürlük savaşçısı gibi lanse edilebilir. Ancak bütün bunlara rağmen aktivistlik farklı kesimlerce farklı algılanan ve hayata farklı lanse ettirilen bir akımdır.

Aktivist olmanın çeşitli şekilleri vardır. Kısaca maddeler halinde bunlardan bahsedelim:

  • Sivil İtaatsizlik: Yönetimin yürürlüğe koyduğu ve karşı konulması gereken kanunlar ve kurallara itaat etmemek, bu kanunları ve kuralları tanımamak şeklinde ortaya konulur. Barışçıl bir eylemdir. Oturma eyleminden, ölüm orucuna, işgalden imza toplamaya geniş bir yelpazede yapılabilir. Tarihteki en büyük sivil itaatsizlik örnekleri Gandi ve Martin Luther King’te görülebilir.
  • Bir başka Aktivizm eylemi boykottur. Boykot genelde siyasi nedenlerle ekonomik unsurları protesto etmek amacı taşır.
  • Lobicilik en etkili eylemlerden birisidir. Burada ki amaç protesto edilecek unsurları bertaraf etmek için örgütlenme ve eyleme geçmek amacı taşır.
  • Protesto yine bilinen bir eylem türüdür. Görüşünüze katılan çoğunlukların kamuoyu önünde bu tepkilerini dile getirmesi ve medyayı bu yolda kullanmak et etkili aktivizm hareketleridir.
  • Bazı aktivizm türlerinin karşı koymayla hiçbir alakası yoktur. Mesela bazı dini grupların insanların davranışlarını değiştirmeleri için birey birey mücadele etmesi de bir aktivizm hareketidir.
  • Bir diğer aktivizm yolu ise dönüşümcü aktivizmdir. Dönüşümcü aktivizmin bir örneği Birleşmiş Milletlerdedir. Harap olmuş bir ülkede barış görüşmeleri yapıldığı sırada bu görüşmeleri izleyen, uygulanıp uygulanmadığını takip eden bir sistemdir.

Sokak savaşları, gerilla hareketleri, grevler, blog yazmak gibi birçok yolu kullanan aktivistlerin son yıllarda artan bir süksesi de bulunmaktadır.

Herhangi bir konuda duyarlılık geliştirip üstelik kendiniz gibi insanlarla toplanıp, fikirlerinizi eyleme dönüştürmeniz gerçekten güzel, bir çok açıdan da ütopik görünebilir. Yalnız şuna dikkat etmekte fayda var: kimseye zarar vermemek. Bir çok aktivist bunu başarabiliyor. İnsanlara, hayvanlara, çevreye zarar vermeyen aktivist olmanız dileğiyle.

Tepki göstermek tehlikeli değildir ama bu konuda tekrar belirtmek gerekirse tepkinizi ölçülü göstermeniz herhangi bir canlı yada cansız varlığa zarar vermeden gerçekleştirmenizdir.

Okumak İster misiniz ?

Müslüman Nasıl Olunur ?

Müslüman Nasıl Olunur ? Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre Müslüman: “İslam dininden olan kimse, Muhammedî, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir