Jimmy Jib Operatörü Nasıl Olunur ?

Jimmy Jib Operatörü Nasıl Olunur ? Jimmy Jib Nedir ? Jimmy Jib Nasıl Çalışır ? bu soruların ve daha fazlasının cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Jimmy Jib (cimi cib olarak okuyabilirsiniz) bir tür kameraya verilen bir isim. Hani şu seyircili TV programlarında birden seyircinin suratına zoom yapan ya da ekrandaki görüntüyü tepeden tırnağa bir anda hareketlendirerek gösterebilen alet. Daha kolay algılayabilmeniz için Eurovision şarkı yarışmalarını düşünün, şovların nasıl ekrana geldiğini. Ya da kale arkasında devamlı topun kameraya (aslında jimmy jibe) çarptığı futbol maçlarını.

Jimmy jib bir kameraya monte şekilde, vince benzeyen ve jimmy jib operatörü adı verilen bir operatör tarafından kullanılan bir alet. Kamerayı uzun bir çubuğun ucuna yerleştirilmiş gibi düşünürsek operatörün joystick gibi bir alet yardımıyla kamerayı hareket ettirdiğini söyleyebiliriz. Düzenek bir tarafta ağırlıklar ve diğer tarafta sabitlenmiş bir kameradan oluşuyor. Ayrıca yere sabitlenen bir mekanizma sayesinde düzenek hareketli hale getirilebiliyor.Jimmy Jib Operatörü Nasıl Olunur ?

Bu düzenek sayesinde jimmy jib yukarı-aşağı, sağa-sola, ileri-geri şeklinde seri şekilde hareket yeteneğine kavuşuyor ve görüntünün her açıdan izlenebilmesini sağlıyor.  Artık neredeyse her tv stüdyosunda, konser alanında, mitinglerde ya da futbol maçında görebildiğimiz, çok çeşidi ve markası olan bu özel kamera türünü kullanmak ise oldukça zor ve piyasada iyi bir jimmy-jib operatörü bulmak da sıkıntılı olabiliyor. Neticede jimmy jib her kameramanın kullanmak istediği bir alet olarak gösteriliyor. Kullanımının zor olması hem aletin ağırlığından hem de kullanım tekniklerinin detaylı olmasından kaynaklanıyor. Ama öğrendikten ve kullanmaya başladıktan bir süre sonra kameramanın hareketleri her işte olduğu gibi refleks haline dönüşebiliyor.

Jimmy jib operatörü olabilmek için kameraman olmak gerekiyor. Kameramanlık eğitimini ise meslek liselerinde, fotoğrafçılık ve kameramanlık ön lisans programlarında ve üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Basın Yayın bölümlerinde almak mümkün. Ayrıca bazı televizyon kuruluşlarının hizmet içi eğitimlerle kameraman yetiştirmesi de söz konusu. Bütün bunların haricinde piyasada kameramanlık eğitimi veren birçok özel kurs da bulunmakta. Tercih size kalmış.

Okumak İster misiniz ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ? 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir