Anadolu Üniversitesi 2.Diploma Sahibi Nasıl Olunur ?

Anadolu Üniversitesi 2.Diploma Sahibi Nasıl Olunur ? Sınavsız 2. Üniversite Kaydı Nasıl Yapılır ? Herhangi bir yükseköğretim kurumunun ön lisans veya lisans programlarında eğitimlerini sürdüren öğrencilerin veya herhangi bir yükseköğretim kurumunun ön lisans veya lisans programlarından mezun olan kişilerin açık öğretim sistemi ile üniversite sınavına girmeksizin ikinci bir üniversite diplomasına sahip olabilmesi mümkün. Halihazırda eğitimlerini sürdürdükleri ya da mezun oldukları programların dışında herhangi bir programa sınavsız kayıt yaptırabilme hakkı tanıyan bu sistem ikinci üniversite olarak tanımlanıyor.                  

Eğer çeşitli nedenlerle okumak isteyip de gidemediğiniz bir bölüm varsa, kendinize farklı bir kariyer planlıyorsanız, zaman kısıtınız varsa veya tamamen merak ya da kişisel ilgi nedeniyle ikinci bir üniversite fırsatından yararlanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda herhangi bir yükseköğretim kurumunun ön lisans veya lisans programlarında eğitimlerini sürdürenler ile mezun olanlar veya üniversitelerin ön lisans veya lisans düzeyindeki herhangi bir açık öğretim programında halen öğrenci olanlar ile mezun olanlar ikinci üniversite şansından faydalanabiliyor. Yabancı uyruklu öğrenci sınavı ile Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının lisans düzeyindeki programlara yerleştirilen yabancı uyruklu öğrencilerle uyruklarından biri T.C. olan çift uyruklu vatandaşlardan, yurt dışında lisans seviyesinde yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan (YÖK) denklik belgesi alanlar da aynı şansa sahip olabiliyor.

Anadolu Üniversitesi 2.Diploma Sahibi Nasıl Olunur?Anadolu Üniversitesi’nden ön lisans ve lisans programları için 2.üniversite diploması alma şansına sahipsiniz. Bu amaçla belirlenen lisans programları işletme, konaklama işletmeciliği, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, iktisat, kamu yönetimi, maliye ve uluslar arası ilişkiler bölümleri ile açık öğretim fakültesi lisans programlarından felsefe, sosyoloji, tarih ve türk dili ve edebiyatı bölümleri. Anadolu Üniversitesi’nde 2.üniversite diploması için belirlenen açık öğretim fakültesi ön lisans programları da oldukça çeşitli. Bunlar Adalet, Bankacılık ve Sigortacılık, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Çağrı Merkezi Hizmetleri, Dış Ticaret, Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı, Emlak ve Emlak Yönetimi, Ev İdaresi, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İlahiyat, İnsan Kaynakları Yönetimi, İşletme Yönetimi, Kültürel Miras ve Turizm, Laborant ve Veteriner Sağlık, Lojistik, Marka İletişimi, Medya ve İletişim, Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Özel Güvenlik ve Koruma, Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sosyal Bilimler, Sosyal Hizmetler, Spor Yönetimi, Tarım, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Turizm ve Seyahat Hizmetleri, Yerel Yönetimler.

Bu programlara kayıt yaptırmak isteyen kişilerin internet üzerinden “Online Ön Kayıt” işlemini tamamladıktan sonra kayıt için gerekli belgeleri Fakülteye ulaştırması gerekiyor. Gerekli kontrollerin yapılmasından sonra “Kesin Kayıt” işlemi gerçekleştiriliyor. Online ön kayıt için  http://kayit.anadolu.edu.tr  adresinden ikinci üniversite linkine tıklayarak  ön kayıt işleminin gerçekleştirilebilmesi mümkün. İnternet sitesinden başvuru yapıp gerekli çıktıyı aldıktan sonra kılavuzda istenen diğer belgelerle birlikte bu çıktıyı AÖF bürolarına teslim etmeniz kesin kayıt işleminizin yapılabilmesi için gerekli.

Kayıt tarihleri, online başvuru işlemleri ve diğer konular hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için

http://ikinciuniversite.anadolu.edu.tr/

Anadolu Üniversitesi ile birlikte ikinci üniversite şansı tanıyan diğer üniversiteler İstanbul Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi. İstanbul Üniversitesinde yalnızca lisans programları için, Atatürk Üniversitesinde ise hem ön lisans hem de lisans programları için ikinci üniversite diploması alma hakkınız var. Bilginize.

İstanbul Üniversitesi 2.üniversite diplomasına ilişkin detaylı bilgi için:

http://www.nasilolunur.net/istanbul-universitesi-2-universite-diplomasi-sahibi-nasil-olunur.html

Atatürk Üniversitesi 2.üniversite diplomasına ilişkin detaylı bilgi için:

http://www.nasilolunur.net/ataturk-universitesi-2-universite-diplomasi-sahibi-nasil-olunur.html

Okumak İster misiniz ?

Vampir Nasıl Olunur ?

Vampir Nasıl Olunur ? NasilOlunur.Net heyecan verici konular kuşağından hepinize merhaba. Vampirler gerçekten var mı, …

2 Yorumlar

  1. Merhaba, ikinci üniversiteye kayıt harç paraları hakkında bilgi verir misiniz ?

  2. İknici üniversiteye kayıt yaptırırken tüm bölümlere aynı harç ücreti mi yatırılıyor ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir