İstanbul Üniversitesi 2.Üniversite Diploması Sahibi Nasıl Olunur ?

İstanbul Üniversitesi 2.Üniversite Diploması Sahibi Nasıl Olunur ? Herhangi bir yükseköğretim kurumunun ön lisans veya lisans programlarında eğitimlerini sürdüren öğrencilerin veya herhangi bir yükseköğretim kurumunun ön lisans ve lisans programlarından mezun olan kişilerin açık öğretim sistemi ile üniversite sınavına girmeksizin ikinci bir üniversite diplomasına sahip olabilmesi mümkün. Halihazırda eğitimlerini sürdürdükleri ya da mezun oldukları programların dışında herhangi bir programa sınavsız kayıt yaptırabilme hakkı tanıyan bu sistem ikinci üniversite olarak tanımlanıyor.

Eğer çeşitli nedenlerle okumak isteyip de gidemediğiniz bir bölüm varsa, kendinize farklı bir kariyer planlıyorsanız, zaman kısıtınız varsa veya tamamen merak ya da kişisel ilgi nedeniyle ikinci bir üniversite fırsatından yararlanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda herhangi bir yükseköğretim kurumunun ön lisans veya lisans programlarında eğitimlerini sürdürenler ile mezun olanlar veya üniversitelerin ön lisans veya lisans düzeyindeki herhangi bir açık öğretim programında halen öğrenci olanlar ile mezun olanlar ikinci üniversite şansından faydalanabiliyor. Yabancı uyruklu öğrenci sınavı ile Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının lisans düzeyindeki programlara yerleştirilen yabancı uyruklu öğrencilerle Uyruklarından biri T.C. olan çift uyruklu vatandaşlardan, yurt dışında lisans seviyesinde yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan (YÖK) denklik belgesi alanlar da aynı şansa sahip. Ancak, herhangi bir üniversitenin lisans düzeyindeki programlarında kayıtlı öğrenci olanlar ile bu programlardan mezun olanlar kayıtlı/mezun oldukları alanla aynı programa kayıt olma ya da geçiş yaptırma hakkına sahip olamıyor, bunun için farklı program şart.İstanbul Üniversitesi 2.Üniversite Diploması Sahibi Nasıl Olunur?

İstanbul Üniversitesi 2.Üniversite Diploması Sahibi Nasıl Olunur ?

İstanbul Üniversitesi’nde 2. üniversite şansı  yalnızca lisans bölümleri için geçerli. 4 yıllık lisans bölümü olan coğrafya, felsefe, işletme, iktisat, sosyoloji ve tarih bölümleri için 2.üniversite diplomanızı kayıt işlemlerinizi yerine getirerek İstanbul Üniversitesi’nden alabilirsiniz.
Söz konusu lisans programlarına kayıt yaptırmak isteyen kişilerin internet üzerinden “Online Ön Kayıt” işlemini tamamladıktan sonra kayıt için gerekli belgeleri Fakülteye ulaştırması gerekiyor. Gerekli kontrollerin yapılmasından sonra “Kesin Kayıt” işlemi gerçekleştiriliyor. Online ön kayıt için İstanbul Üniversitesi Öğrenci İşleri Otomasyon Sistemi’ne (AKSİS olarak adlandırılan) ön kayıt başvurusunda bulunuyorsunuz. Kesin kayıt işlemi online ön kayıt işlemi sürecinde öğrenci işleri otomasyon sistemine girilmesi gereken bilgiler tamamlandıktan sonra, kesin kayıt için istenen belgelerin kayıt süresi içinde tamamlanmasını içeriyor. Bu amaçla teslim edilmesi gerekli belgeler İstanbul Üniversitesi Öğrenci İşleri Otomasyon Sistemi aracılığıyla yapacağınız online kayıt başvurusunun sonunda alacağınız çıktı, en son mezuniyet belgesinin resmi kurum onaylı örneği (halen lisans seviyesinde eğitimine devam eden adaylar için lise diploması; bir lisans programından mezun durumda olan adaylar için lisans diploması), nüfus cüzdanı fotokopisi (resmi kurum onaylı) veya nüfus cüzdanı örneği, 4 adet fotoğraf ile halen eğitimine devam eden öğrenciler için öğrenci belgesi ile öğrenci kimlik kartı fotokopisinden oluşuyor. Bu belgeleri kargo aracılığıyla ulaştırabilmeniz mümkün.

Kayıt tarihleri, online başvuru işlemleri ve diğer konular hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için İstanbul Üniversitesine ait web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Linkler değişebileceği için sitemize koymuyoruz. Küçük bir google araması ile sayfaya ulaşabilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi ile birlikte ikinci üniversite şansı tanıyan diğer üniversiteler Anadolu Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi. Bu iki üniversitede hem ön lisans hem de lisans programları için ikinci üniversite diploması alma hakkınız var. Bilginize.

Anadolu Üniversitesi 2.üniversite diplomasına ilişkin detaylı bilgi için:

https://www.nasilolunur.net/anadolu-universitesi-2-diploma-sahibi-nasil-olunur.html

Atatürk Üniversitesi 2.üniversite diplomasına ilişkin detaylı bilgi için:

https://www.nasilolunur.net/ataturk-universitesi-2-universite-diplomasi-sahibi-nasil-olunur.html

3 comments

  1. ben İstanbul üniversitesinde ön lisans sağlık kurumları bölümünü okuyorum gecen yıl kazandım bu bölümü bu bölümden hoşnut değilim. gecen yıl ki hem ygs hem de lys puanımı nasıl değerlendirebilirim Anadolu üni.de 2. diploma sansı veriliyor nasıl yapmam lazım direk başvuru mu yapıcam üni.ye yoksa ÖSYM tercihi mi yapıcam lütfen bilen varsa yardımcı olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!