Seslendirme Sanatçısı Nasıl Olunur ?

Seslendirme Sanatçısı Nasıl Olunur ? Türk filmleriyle yabancı filmler arasındaki en bariz fark nedir diye sorarsak, dublajın etkisi cevabını es geçmek mümkün değil. Dublajlı filmler, içinde bulunmadığımız, tanımadığımız bir kültüre ait sinema sanatını bizlere sunmak için en önemli faktör.

Lafı fazla uzatmayalım. Sesiniz güçlü, diksiyonunuza güveniyorsunuz ve bunu paraya çevirmek istiyorsunuz. Elbette bu mümkün, fakat biraz üzerine uğraşmanız gereken şeyler var. Hemen açıklayalım:

Seslendirme sanatçısı olabilmek için öncelikle uygun bir sese sahip olmanız gerekiyor. Buna kendiniz karar vermiyorsunuz maalesef. Ses örneklerinize bakılabilir.Seslendirme Sanatçısı Nasıl Olunur ?

Tiyatro bölümü mezunu olmak seslendirme sanatçısı olmak için önemli bir etken. Dublaj sırasında karakterlerin hayatlarına giriyor ve yönetmenin ve senaristin sınırsız hayalgücüyle karşılaşıyorsunuz. Kah şarkı söylersiniz kah ağlar, güler vs… Bu yüzden gerek çevre olarak gerek teknik olarak tiyatro eğitimi önemli.

Ancak, tiyatro bölümü okumadan da seslendirme sanatçısı olmak mümkün. Bunun için özellikle, İstanbul’da kaliteli hocaların ders verdiği özel kurslar var. Burada diksiyon, dublaj gibi eğitimleri alıp, hocaların gözüne girip bu alanda bir iş kapısı oluşturmak mümkün. Eğitimler birkaç ay devam ediyor ve tabi değişken ücretleri var.

Eğitimi aldınız ve gerçekten bu işin zor tarafları sizi yıldırmıyor ise, seslendirme ajanslarına başvurabiliyorsunuz. Bu ajanslar sizlere reklam gibi ufak seslendirmeler verecektir muhtemelen ilk etapta. Tabi sesinize göre çizgi filmler, sinema filmleri gibi seslendirmelerde bulunmanız da mümkün.

Biraz sabır ve çalışmayla siz de Sezai Aydın gibi hem Rocky hem de Fred Çakmaktaşı seslendirmeseniz de belli başrol oyuncularıyla sesiniz özdeşleşebilir.

Okumak İster misiniz ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ? 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli …

1 Yorum var

  1. Aslı Meltem Güney

    Merhaba, seslendirme sanatçısı olmak istiyorum kurs veren birilerine nasıl ulaşabilirim ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir