Aktar Nasıl Olunur ?

 

Aktar Nasıl Olunur ? Aktar baharat, güzel koku, şifalı ve sağlığa faydalı bitkileri hazırlayıp satan kişidir. Eski devirlerde eczacılığın olmadığı zamanlarda ilaçları hastanın şikayetine göre bulundukları dükkanlarda kendileri hazırlardı. Dolayısıyla aktarlığa bugünkü modern eczacılığın atası gözüyle de bakabiliriz.

Günümüzde vasfını çok fazla değiştirmeden varlığını devam ettiren mesleklerden birisidir aktarlık. Aktarlar hala şifalı bitkiler satarlar ve basit rahatsızlıklar için çeşitli karışımlar yapmaya devam ederler. Buna rağmen ciddi rahatsızlıklarda modern tıp yerine aktarlardan faydalanmak devlet politikasına aykırı bir durumdur. Bu nedenle artık bu işin eğitimini almış veya okulunu okumuş kişilerin aktar dükkânı açması istenmektedir.

Aktar olabilmenin birkaç yolu bulunmaktadır.

–  Bunlardan birincisi klasik bir yöntem olan usta çırak ilişkisi veya babadan oğula geçen mesleki eğitimdir. Buna göre usta yanında çalışan çırağına öğrenmesi gereken bütün tıbbi bitkileri öğretir. Bu bitkilerin hangilerinin hangi hastalıklara deva olacağını öğretir. Bunun için kendi bilgilerinden faydalanabileceği gibi bu konular hakkında yazılmış çeşitli eserlerden de faydalanabilir.
–  İkinci yol Sağlık bakanlığından Bitkisel Drog Satış Belgesi almaktır. Bu belge çeşitli eğitimler neticesi verilmektedir. Yanlış anlaşılmaması gereken bir durum vardır ki aktar dükkânı açmak isteyen herkes bu belgeyi almak zorundadır. Ancak birinci maddede usta çırak ilişkisi içinde işi öğrenme ikinci maddede ise bu işi kurslarda öğrenmeden bahsedilir.Aktar Nasıl Olunur ?
–  Üçüncü yol ise Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri olmaktır. Celal Bayar Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Bilecik Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesine bağlı Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü mezunları da aktarlık mesleğini yapabilirler. Okul iki yıl sürmektedir.

Bu mesleği yapmak isteyenler insan hayatını ilgilendiren konularla uğraşacaklarını bilmeli ve ona göre kendilerini yetiştirmelidirler. Ayrıca aktarlık mesleğinde 70 civarında bitkinin satışı da yasaktır.

Okumak İster misiniz ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ? 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli …

1 Yorum var

  1. Aktarlık kesinlikle kolay iş değil. Neticede doğrudan insan sağlığını etkileyen bir sektör. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, genç arkadaşlara faydalı bilgiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir