İmaj Maker Nasıl Olunur ?

 

İmaj Maker Nasıl Olunur ? Kişisel görünüm ve stil danışmanlığı olarak tanımlanan imaj maker, kişilerin alışkanlıkları, zevkleri, bulunduğu mevki, özel hayatına yönelik olarak vücut yapısı analizini yaparak kişinin istediği kimliğe bürünmesini sağlayan danışmandır.İmaj maker eğitimi almak için yurt içi ve yurt dışında kurulmuş bir çok özel eğitim merkezlerinin sertifikalı eğitim programları bulunmaktadır. Profesyonel olarak eğitim veren özel eğitim merkezleri yanı sıra üniversitelerin Moda Tasarımı bölümünden mezun olan kişilerde imaj maker olarak çalışmaktadır. Moda tasarımı bölümünü okumak için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’nin her yıl düzenlediği Yükseköğretim Kurumu Sınavına (YKS) girip eşit ağırlık puan türünde uygun puan almak gerekmektedir.

İmaj Maker olmak için alınması gereken tüm eğitimlerin yanı sıra kişinin doğuştan iyi bir gözlemci ve aynı zamanda da iyi bir tasarım zevkine sahip olması gerekir. Bununla da bitmiyor tabiî ki, modanın sürekli değişim gösterdiği göz önüne alındığında, danışanlarına güncel bilgi sunabilmek için, güncel trendleri, yurt içi ve yurt dışı defileleri, modaya dair her türlü bilgiyi takip etmesi gerekmektedir.İmaj Maker Nasıl Olunur?

Genellikle iş adamları ve sahne sanatçılarının birlikte çalışmayı tercih ettikleri imaj maker ların, danışanlarının istekleri doğrultusunda hizmet verebilmeleri için moda tarihine de hakim olmaları beklenmektedir. Kişilerin görünümü yanı sıra, hangi statüde çalışırsa çalışsın kişilerin duruşlarını, hal ve hareketlerini kontrol etmelerini, düzgün diksiyona sahip olup etkili konuşmalarını sağlamakta iyi bir imaj maker ın görevleri arasındadır. Kısacası iyi bir imaj maker danışanına kendini iyi hissettirmesini bilmelidir.

İmaj Maker’lar son dönemlerde bireysel danışanlardan ziyade kurumsal çalışmalarda da yer almaktadır. Kurumlarda çalışanların giyimini, görüntüsünü, kendini ifade ediş şeklini de içeren, onlara giyim rehberliği yanında nezaket ve görgü kuralları ile de ilgili eğitimler veren profesyonel danışmanlar son dönemde iş dünyasında oldukça popüler bir yer edinmiştir. Bu talepler doğrultusunda da iş arama ve kariyer bulma sitelerinde imaj maker başlığı altında bir çok iş ilanı yayımlanmaktadır. İster moda üzerine olsun ister iletişim üzerine olsun kurumlar kendi markalarının etkinliği ve etkili olarak sürdürebilirliği için imaj maker danışmanlığına ihtiyaç duymaktadırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!