Apartman Yöneticisi Nasıl Olunur ?

Apartman Yöneticisi Nasıl Olunur ? Apartman Yönetim Hizmetleri Nedir ? Apartman Yönetim Hizmetleri Neleri Kapsar ? Apartman Yöneticisi Olma Şartları Nelerdir ? Şöyle bir giriş yapsak nasıl olur ? Sanayi devrimi ile birlikte gelişen süreçte çekirdek aile vesaire derken çoğumuz apartman dairelerinde oturuyoruz. Neyse çok da sosyolojik-tarihsel çıkarımlar yapmayalım sonuçta konu belli.

Kimimiz mecbur kimimiz değil belki ama en azından oturacak başımızı sokacak bir yerimiz var çok şükür. ancak her ne kadar komşuluk ilişkileri zayıf görünse de apartmanlar ortak yaşamın fiziksel olarak da belirginleştiği mekanlar. Dolayısıyla ortak bir yaşamdan bahsediyorsak kanunlarla düzenlenmiş ortak bir yönetimden de söz etmek gerekir. Kısaca apartman yönetimi dediğimiz bu olay nasıl oluşuyor anlatalım dilimiz döndüğünce.

Apartman Yöneticisi Nasıl Olunur ?

Apartman yönetimi için öncelikle geçmiş yönetimin devri ve yeni yönetici seçilmesiyle süreç başlar. bunun için elbette demokratik bir seçim yapılır kat malikleri ve onlar yoksa vekalet verdikleri kiracılar arasında. daha sonra seçilen yönetici ile birlikte denetçi ve yönetici yardımcısı da belirlenir. Bu yazıda bir farklılık yapıp kanun metninden alıntı yapmadan bildiğimiz gördüğümüz kadarını anlatalım dedik. ancak siz Kat Mülkiyeti Kanunu ve atıf yaptığı ilgili yönetmelikleri mutlaka inceleyin, eğer yöneticiyseniz ya da olmayı düşünüyorsanız bir apartman veyahut sitede.

Evet daha önceden haber verilen toplantı daveti ile toplanan apartman yönetimi yeni yöneticisini seçer ve bunu karar defterine yazar. Özellikle merkezi sistem ısınma sistemi bulunan apartmanlarda yöneticilik çok zordur. Hele ki eski binalarda zorluk katsayısı artar. Çünkü aidat her zaman problemdir. Her zaman birileri sayar söver, bilmeyen konuşur bilen de. Apartman yöneticiliği ise zorla devredilmeye çalışılan bir angarya iş olabilmektedir buralarda. emekli komiser subay işi gibi görülse de özellikle kapıcı çalıştırılan apartmanlarda, kazan dairesi olan apartmanlarda belli bir sorumluluk da vardır ve yeni İş Güvenliği Kanunu ile bir takım ilgili sorumluluklar da getirilmektedir.

Ayrıca apartman kararı dahilinde kat malikleri dışında yönetici de atanabilmektedir. Profesyonel yönetici danışmanlığı için iyi bir araştırma yapmanızda fayda var. Sonuçta karşılığı bu hizmet satın alınmakta.

Kısacası apartman yöneticisi olmak için öncelikle yönetime tabi olmanız ve ilgili kanunda oy verme yetkisi olanlarca bu göreve seçilmeniz gerekir. yönetici yardımcısı ve denetçiyle birlikte artık Kanun’da belirtilen görevleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Korkmayın canım, özellikle aidat toplamaktan korkmayın. Komşuların dertlerinin sorunlarının çözülememesinden ya da anlayış göstermemelerinden belki sıkılabilirsiniz ama işletme defterlerini de düzgün tutmayı unutmayın. Apartmandan maaş almayı da…

Bir de şu var: “Apartman yöneticisi olup CV’ye bu görevi yazmak.” Bilmem etkili olur mu ama çok da genel müdür havasında değil gibi. Yine de sigortalı işçi(kapıcı) çalıştıran bir kurumun müdürü olarak düşünmek yanlış olmaz bu görevi, kolay gelsin…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!