Beriberi Hastası Nasıl Olunur ?

Beriberi Hastası Nasıl Olunur ? Beriberi hastalığı bir sinir sistemi rahatsızlığıdır. Genel olarak tedavi edilmezse felce neden olan bir rahatsızlıktır. Belirtileri: İlk zamanlarda halsizlik, kuvvetsizlik, izahsız ağrılar hissetme sonraları ise Kalp bozuklukları ve felçlerdir. Felçler, sinirlerin zarar görmesinden dolayı ortaya çıkmakta, hangi sinir zarara uğradıysa bunun gittiği organlarda belirtiler çıkmaktadır. Ayrıca saç, kaş ve kirpiklerde tamamen beyazlaşmada görülür.İki şekli bulunmaktadır. Islak beriberi hastalığında kalp kası gevşer, bacaklarda, ayaklarda ödemler oluşur. Bu ödemler içi su dolu şişlikler şeklinde kendini gösterir. Bu tipte sonu ölümle bitme tehlikesi vardır.  Kuru beriberide ise felçler, aşırı duyarlık, yarı felç, göz siniri iltihabı oluşur.

Beriberi hastalığının nasıl olduğu, sebeplerinin ne olduğu eskiden bilinmezdi. Ancak artık bu nedenler bilinmektedir.

Beriberi Hastası Nasıl Olunur ?

–    Hastalığın oluşmasındaki neden B1 (Tiamin) vitamini eksikliğidir. Bu vitamin hayati öneme sahiptir.

–    B1 vitamini eksikliği ise tüketilen gıdalarda olmaması durumunda ortaya çıkmaktadır. Mesela B1 vitamini bulunan pirincin kabuğunun çıkarılıp tüketilmesi vücudun ihtiyacı olduğu B1 vitamini alınamaz.

–    Bir diğer B1 vitamini alınamama durumu aşırı alkol tüketiminde ortaya çıkmaktadır.

–    Gastrit gibi rahatsızlıklarda beriberi hastalığına neden olabilmektedir.

–    Konserve yapımı esnasında B1 vitamininin yok olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle devamlı konserve yiyecek tüketenlerde de beriberi hastalığı görülebilmektedir.

Bu hastalığın tedavisi mevcuttur. Bu nedenle uzman gözetiminde B1 vitamini tüketilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!