Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Nasıl Olunur ?

Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Nasıl Olunur ? Kurumsal şirketlerin müşterilerine vereceği en önemli hizmetler arasındadır çağrı merkezleri. Her şirket ne kadar iyi iş yapıyor olursa olsun, bir yerlerde eksiklikleri yada hataları olacaktır. İşte bu noktada müşterilerinin beklediği hizmet satış sonrası destek çağrı merkezleri tarafından verilmektedir.Çağrı merkezleri uluslararası ölçekte müşteri kitlesine sahip firmalarda genellikle 7/24 ilkesi ile çalışırlar. Aslında dışardan bakıldığında basit bir görev olarak görülen çağrı merkezi müşteri temsilcisi firmanın satış öncesi ve sonrası müşteriye açılan kapısıdır.

Çağrı merkezleri; Şirketlerini ve ürünlerini müşterilere tanıtan, müşterilerle olumlu ilişkiler geliştirilmesini sağlamak için gerekli çalışmaları yürütme bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişilerden oluşur.

Günümüzde çağrı merkezleri genel anlamda satış sonrası destek vermek amacıyla yoğun mesai yaparlar. Ama görev tanımları oldukça geniştir.

Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcilerinin görevlerinden bazıları şu şekildedir;

 • Müşterilerden gelen telefon görüşmelerini yanıtlamak.
 • Telefon ile müşterilere yönelik tanıtım yada talep edilen konular ile ilgili bilgi vermek amacıyla aramalar gerçekleştirmek.Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Nasıl Olunur ?
 • Müşterilerden gelen şikayet kayıtlarını oluşturmak ve raporlamak üzere sitemlere girmek.
 • Müşterileri ihtiyaçları doğrultusunda ilgili departmana yönlendirmek.
 • Müşterilerin problemlerini dinleyerek doğru ve hızlı çözümler geliştirmek. Müşteriler ile yapılan görüşmelerin kayıt altında tutulduğuna emin olarak görüşme yapmak.
 • Telefon kayıtları saklı kalmak koşuluyla bağlantı yapılan kişi ile geri bildirim amacıyla iletişim kurmak,
 • Müşteri şikayetlerini tüm yönleriyle sakinleştirici bir üslupla dinlemek,
 • Sorun yaşayan müşterilere çözüm önerileri oluşturmak,
 • Raporlama yaparak hazırladığı raporları yönetime sunmak.
 • Müşterilerden gelen e–posta, faks ya da benzeri iletilere cevap vermek
 • Mesleki eğitimleri takip edip katılım sağlamak.

Yukarıda belirtilen maddeler çalışılan firmaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Gelelim; “Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Nasıl Olunur ?” sorusunu yanıtlamaya.

Çağrı Merkezlerine müşteri temsilcisi alımları genellikle İŞKUR ve internet üzerinden yayın yapan kariyer sitelerinden iş ilanı açılarak karşılanır.

İş ilanını oluşturan firma genellikle çalıştığı alana göre spesifik özellikler belirleyebilir.

Ancak, bir çağrı merkezi müşteri temsilcisinde aranacak özellikler şu şekildedir.

 1. Akıcı ve anlaşılır bir konuşma diline sahip olması,
 2. Yabancı dil bilmek her meslekte olduğu gibi tercih edilen gruptur,
 3. En az lise mezunu olmak,
 4. Ortalama seviyede bilgisayar ve ofis programlarını kullanabilmek,
 5. Esnek çalışma saatlerine ve vardiya sistemine uygun çalışabilir olmak.

Yukarıda  sıralanan özelliklere ilave olarak çalışılan firmanın alanı ile ilgili özelliklerde istenebilir. Örneğin, telekominikasyon  sektöründe hizmet veren bir firma elektronik bilgisine sahip personel arayabileceği gibi bir hukuk şirketide hukuki terimlere hakim bir perosneli görevlendirmek isteyebilir.

Ayrıca bazı özel eğitim kurumları tarafından “Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi  Eğitim Programları” düzenlenmekte olup, bu eğitimlere katılmış ve sertifika almaya hak kişilere de öncelik verilmektedir. Ama bu sertifikaya sahip olma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!