Evli Nasıl Olunur ?

Evli Nasıl Olunur ? NasilOlunur.Net olarak belki size uygun bir eş bulamayabiliriz ama nasıl evlenilir; bundan bahsedebiliriz.

Evliliğe karar verdiniz ve şimdi resmi işlemlerin nasıl olacağını merak ediyorsunuz. Merak etmeyin muhtemelen resmi işler değil gayri resmi olan işlerden, adet görenek gibi sosyolojik kavramların hayatınıza katacağı uygulamalardan yorulacaksınız.

Biz resmi olanlardan başlayalım bu yazımızla:

Evlenme işlemleri için çiftlerden birinin yasal ikametgahına göre bağlı bulunduğu ilçe belediyelerinin evlenme dairelerine gidip birer beyanname doldurarak başvuru yapmaları gerekiyor. Bu beyannameler çoğu ilçenin web adreslerinde mevcut.

Bundan sonra bir sağlık raporu işiniz var. Aile çocuk sağlığı merkezleri ya da kimi sağlık ocaklarına gidip bir kan veriyorsunuz. Hatta burada size bu testin önemi ile ilgili bir açıklama dahi yapılabiliyor. Genellikle yarım günde halledilen bir iş. Burdan aldığınız raporu da tekrar evlendirme Dairesine götürüyorsunuz.

Evli Nasıl Olunur ?Sizden istenecek nüfus cüzdanı fotoğraf harç parası vb. ıvır zıvır işi de halledip tüm evraklarınızı onaylatarak evlenmek için bir gün belirliyorsunuz. Muhtemelen önceden kafanızda belirlemişsinizdir ancak siz yine de nikah memurlarının da bir programı olduğunu ihmal etmeyin.

Bundan sonra nikahı yapacağınız yeri de belirleyip bildirmeniz gerekiyor. Burada süreniz 6 ay. Belge tarihine göre mi başvuru tarihine göre mi altı ay içinde evlenme başvuru belgeleriniz geçerli; bunu lütfen ilgili dairenizle görüşün.

Yabancı ülkelerde evlilik ülkeye göre değişmekte, konsolosluklarla irtibata geçebilirsiniz.

İmam nikahı diye adlandırılabilen dini nikah ise bambaşka bir konu. Türkiye’de yasak olup da en sık yapılan eylem olsa gerek.  Dini nikahın nasıl yapılacağı , ne kadar süreceği gibi sorulara bir çok kaynaktan ulaşılabiliniyor.

Bu arada; sağlık testlerinizin sonuçlarını almadan evlilik işlemini yapabiliyorsunuz. Ama siz yine de alın.

Evlendikten sonra bir ara nüfus dairesine gidip nüfus bilgilerinizle nüfus cüzdanlarınızı değiştirmeyi unutmayın. (Evlilik cüzdanı ile beraber gidiliyor). evlilik, düğün izinleri kurumlara göre, özlük durumunuza göre de değiştiğinden, kendi kurumunuzla önceden görüşün.

Tüm sorularınızı bir evlendirme dairesi müdürlüğüne giderek sorabilirsiniz.

Allah mutlu mesut etsin……

Okumak İster misiniz ?

Çıkarcı Nasıl Olunur ?

Çıkarcı Nasıl Olunur ? Menfaatçi olarak da adlandırabileceğimiz çıkarcı, zihinlerde kendini düşünen gibi bir anlam …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir