Fahri Doktor Nasıl Olunur ?

Fahri Doktor Nasıl Olunur ? Fahri Doktorlar tıp doktoru değildirler. İlk cümlemizin bu olduğuna bizde inanmak istemiyoruz. Ama açıklamak gerekli maalesef çünkü ülkemizde oldukça fazla fahri doktor ünvanı almış kişiler bulunmakta. Şimdi, Fahri Doktor kimdir sorusunu açıklayalım efendim.

Fahri doktora, gerek ekonomik, sosyal, toplumsal, hukuksal, sanatsal, siyasal gerekse de temel hak ve özgürlükleri gözeten çalışmalar yapmış kişilere üniversitelerce verilen bir ünvandır. Bu ünvanı almak için bir yerlere başvuruda bulunulmaz.

Bu kişilerin seçiminde insan haklarını koruyan, gözetenlerden olmasına dikkat edilir. Bu noktada bilim ve liyakate önem verilir.

Fahri doktora ünvanı verilen kişilerin akademik çalışması olup olmadığına yada eğitim düzeyine bakılmaz. Üniversitelerin senatoları tarafından çıkartılmış olan yönetmeliklere göre belirlenirler. Genellikle senatoya isim sunulur ve en az 5 senato üyesinin onayını alarak ünvan kişiye verilir.Fahri Doktor Nasıl Olunur ?

Ülkemizde bu ünvana sahip bir çok kişi bulunmaktadır. Bazı kişilere bu ünvanlar yurt dışında bulunan üniversiteler tarafından verilmiştir. Yani sadece Türkiye’de verilen bir ünvan değildir.

Ama her üniversitenin kendisine ait bir Fahir Doktora Yönergesi ve kuralları bulunmaktadır.

Bu ünvan genellikle kullanılamaz. Yani, fahri doktora sadece onurlandırıcı bir unvandır.

Fahri doktor unvanı alan kişi titr olarak doktor unvanını taşıyamaz, bunu her yerde kullanamaz ama özgeçmişine yazabilir.

Ülkemizde genellikle siyasetçilere, sanatçılara verilen bir ünvandır fahri doktora ünvanı. Ülkemizde çok fazla bu ünvana sahip kişiler olduğunu belirtmiştik. Yazımızda bu ünvana sahip kişilerin hepsinin ismini yazamayız belki ama bu ünvanın en özel temsilcilerinden birisinden bahsederek bitirmek isteriz.

2010 yılında UNESCO’nun “Yaşayan İnsan Hazinesi” ilan ettiği ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’a 2011 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından “fahri doktora” unvanı verilmiştir.

Neşet Ertaş, cübbesini giyerek ünvanı alırken yaptığı konuşmasında hiç okula gitmediğini belirterek, ünvanı ona layık gören hocalara teşekkür etmişti.

Okumak İster misiniz ?

Müslüman Nasıl Olunur ?

Müslüman Nasıl Olunur ? Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre Müslüman: “İslam dininden olan kimse, Muhammedî, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir