Gazeteci Nasıl Olunur ?

Gazeteci Nasıl Olunur ? Gündeme merakı olan bir çok insan gençlük yıllarında bu soruyu kendisine sormuştur. Ancak, zor meslektir gazetecilik… Çok da çeşitleri var. Ama temelde aynı haberi yakalamak ve sunmak. Eğer gazeteciler olmasaydı dünya çok farklı bir yer olurdu. Gazeteci temelde haberi yapar ve kitlelere sunar ama yorum da yapar, yani tarafsız olamayabilir. Tarafsız olmak zorunda da değildir bizce.

Peki gazeteci olmak için hangi aşamalardan geçmek gerekiyor. İşte bu sorunun cevabı ülkemizde çok çeşitli, sizin bağımsız çalışmalarınız kariyerinize etki edebilecek de olsa biz burada biraz prosedürden, biraz da prosedürün dışında gazetecilik örneklerinden bahsedeceğiz.

Gazeteci Nasıl Olunur ?

Gazeteciliğin tabi ki bir okullu kısmı var. Bunu herkes bilir, üniversite sınavında gazetecilik bölümü ya da daha geniş olarak bir İletişim Fakültesi diploması gazetecilik yapmanız için önemli bir faktördür.

Ancak her şeyi diplomadan beklemek oldukça saf olduğunuz anlamına gelir. Okul süresince aktif olarak, staj ya da bağımsız gazetecilik yapmanız size iki büyük avantaj sağlar. İlk olarak mesleğin püf noktalarını uygulamada öğrenmeye başlarsınız. İkinci ve belki de daha önemli olarak bir çevre oluşturursunuz. Sizi tanıyanlar, ne kadar çalışkan, üretken ve kreatif olduğunuzu görenler sizin gibi bir fırsatı kaçırmazlar diye düşünüyoruz. E tabi yanında bir de diploma ne güzel olur. İletişim Fakültesi öğrencilerinin staj için ilk tercihi oldukça geleneksel olarak TRT’dir. Ancak siz başka alanlarda ve başka şekillerde çalışan özel sektörü de zorlamalısınız. Üstelik ön plana çıkmanız oralarda daha kolay da olabilir.Gazeteci Nasıl Olunur ?

Tüm bu çalışmalarınız sırasında hangi konuda uzmanlaşacağınızı yavaş yavaş belirlemeye başlayın. Bu genellikle sizin elinizde değilmiş gibi görünse de “siz” faktörü her zaman en önemli faktördür unutmayın. Savaş muhabirliği yapmak isterken, kendinizi montajcı olarak bulabilirsiniz, ama siz yine de yılmayın. Etraf haber dolu.

Tabi tahsilde ilerleyerek gazetecilik alanında öğretim görevlisi, üyesi de olabilirsiniz, ancak sizin içinizdeki muhabirlik anlamında gazetecilik isteğini dindirmek elbette bu yolla mümkün değil.

Baskı işlerinden fotoğrafçılığa, radyo TV’den kameramanlığa kadar birçok alanda eğitimler lisans düzeyinde verilmekte. Üniversite sınavına sözel bölümden girmek gerekiyor.

Okul okumadan alaylı gazeteci olmak için neler gerekli. İşte burada artık sizin hayal gücünüzün de etkisi var, dolayısıyla somut şeyler söylemek zor. Ancak, Acun Ilıcalı’yı da örnek gösterebiliriz muhabir gazeteci olarak.

Köşe Yazarı yada Yorumcu Nasıl Olunur ?

Eğer belli bir konuda uzmanlaştıysanız köşe yazarı ya da yorumcu olabilirsiniz ve çoğunlukla artık size gazeteci derler. Örneğin yerel gazetede belediyenin sorunlarını anlata anlata artık kimse sizin aslında mimar olduğunuzu hatırlamaz, tamamen gazeteci kimliğinizle çağrışım yaptırırsınız. Dolayısıyla ne konu olursa olsun önceden bir uzmanlığınız, biraz çevre, bir de uzmanlaştığınız alanla çalışacağınız bölgedeki bulunan boşluk sizi gazeteci yapabilir. Bunlara ek olarak medya patronunun tercihleri de sizin muhabir ya da gazeteci olmanızı etkileyecektir.

Önerebileceğimiz bir başka konu yabancı dil bilgisi. Eğer üstün bir yabancı dil bilgisine sahipseniz, o dilde yapılmış haberleri çevirerek ajanslarda ya da diğer özel medya kuruluşlarında çalışabilirsiniz. Daha sonra o kuruluşta söz konusu dilin uzmanı olur, belki o dilin kullanıldığı yerde muhabir de olabilirsiniz. Hatta şöyle söyleyelim; örneğin çok iyi Farsça biliyorsunuz. Falanca gazetenin İran temsilcisi olabiliyorsunuz. İlerleyen dönemde ise İranlı bir kuruluşun Türkiye temsilcisi olabilirsiniz.

İnternet Gazeteciliği Nedir?

Son zamanlarda internet gazeteciliği de giderek önem kazandı. Kazanmasa şaşırırdık zaten değil mi. Hem daha az maliyetli, hem de daha serbest çalışma imkanı sunan internet gazeteciliği yapmak da değindiğiniz konulara göre sizi bir anda gazeteci yapabilir.

Sonuçta önünüze çıkan şartlar, sizin becerileriniz ve eğitiminiz, nasıl bir gazeteci olacağınızı belirler. Vereceğiniz kararlar hangi istikamete gideceğiniz konusunda oldukça önemli.

Gazeteciliğin sözlük anlamı dışında oldukça fazla kullanımı var, bir çok alanda bir çok iş yapan insan halk arasında gazeteci olarak niteleniyor. Siz yine de eğitim ve staj aşamalarını geçin, kendinizi tam bir gazeteci olarak nitelemek için.

Sarı basın kartı nereden alınır ? sarı basın kartı sahibi olmak için T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı web sayfasından tüm sürece ulaşabilirsiniz.

İyi bir gazeteci nasıl olunur sorusunun cevabı ise belki de siz olursunuz, kim bilir..?

3 comments

  1. gazetecilik zor meslek
    çok çeşitleri var ama en önemlisi muhteşem bir meslek

  2. Güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler.

  3. Sayisal okusak olmuyor mu? Ben Bunun kalktigini duymustum. Sonucta puan onemli degil mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!