Güzel Şiir Okuyucusu Nasıl Olunur ?

Güzel Şiir Okuyucusu Nasıl Olunur ? Şiir okuma biraz sevgi biraz kabiliyet çokça da alınteridir. Bir çok meşhur şair,  iş can verdikleri o şiirleri okumaya gelince yeterli performansı gösterememektedir. Şiiri güzel okumak dile ve kelimelerin telaffuzuna tam bir hakimiyet gerektirdiği kadar, sağlam bir müzik kulağına sahip olmayı da gerektirmektedir.

Az okuyan bir toplum olarak biz şiirleri kitaplardan okumayı değil de dinlemeyi tercih ediyoruz. Buda şairlerden ziyade o şiirleri güzel okuyan dahası müzik eşliğinde bir musiki şölenine dönmüş halini ortaya koyan kişileri ön plana çıkarıyor.

Hepimiz Mevlana Celaleddin Ruminin çok büyük bir mutasavvıf ve şair olduğunu kabul ederiz. Gerek  Mesnevi’sinde gerek Divan-ı Kebir’inde insanı kendinden geçiren, tercüme edildiği her dilde satış rekorları kıran muhteşem şiirleri vardır. Ama onun – etme   – şiirini Kenan Işık ‘ın nakaratlardaki her bir -etme- yi ayrı bir tonda ayrı bir vurguda okuduğu muhteşem yorumuda en azından şiirin kendisi kadar mühimdir.

Necip Fazıl gibi Nazım Hikmet gibi bir çok dev şairin şiirleri, şiir okumanın hakkını veren güzel okuyucular sayesinde daha bir güzelleşmektedir.

İbrahim Sadri’nin okuduğu  Nurullah Genç’in  peygamber efendimizi anlatan -yağmur-  şiiri, Bedirhan Gökçe’nin seslendirdiği Sezai Karakoç’un unutulmaz –Mona Roza- şiiri bu seslendirenler tarafından ayrı bir güzelliğe büründürülmüştür.

Güzel şiir okumak için dili iyi kullanmak,çok okumak ,çok dinlemek gerekmektedir.

Okumak İster misiniz ?

Ebru Sanatçısı Nasıl Olunur ?

Ebru Sanatçısı Nasıl Olunur ? Türk sanatlarının en önemlilerinden ve en güzellerinden olan ebru bir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir