Hanım Hanımcık Nasıl Olunur ?

 

Ne hanım hanımcık bir kız ifadesini çoğu kişi kullanır. Çok çeşitli şekillerde tanımlanan, kimilerince arzulanan, kimilerince ise hiç hoş görülmeyen birden fazla özelliği ifade eden bir kelime topluluğu bu. Peki ama üzerine bu kadar farklı şekillerde yorum yapılan hanım hanımcık nasıl olunur?

Genellikle sessiz ya da çok konuşmasını sevmeyen kişiler için kullanılıyor bu ifade. Ancak bize sorarsanız bu doğuştan gelen bir kişilik özelliği. Kimileri çatlayana kadar konuşmayı severken, kimileri yeri ve zamanı geldiğini düşünmedikçe ağızlarını açıp tek bir laf bile etmezler. Bu nedenle az konuşan kişiler hanım hanımcıktır dersek, konuşmayı seven hanım hanımcık kişilere ayıp etmiş olabiliriz. Bu nedenle hanım hanımcık olabilmek için konuşmanın niceliğinden ziyade niteliğine bakmak gerekir. Hanım hanımcık olabilmek için küfürlü konuşmama, konuşmalarında çirkefliğe kaçmama, yerinde ve zamanında konuşmayı bilme gibi özellikler daha uygun olacaktır.

Yine hanım hanımcık diye tabir edilen kişilerin genellikle etek giydiği iddia ediliyor. Bu iddianın da pantolon veya elbise giymiş hanım hanımcık kızlarımıza haksızlık olacağını düşünüyoruz. Neden toplumun genelinden çok ayrı düşmeyen ancak kendi tarzı olan bir kişi de hanım hanımcık olmasın ki. Burada can alıcı nokta hanım hanımcık kişinin çoğunluk tarafından yadırganmayan kıyafetler giymesi olacaktır.

Bununla birlikte hanım hanımcık diye tabir edilen çoğu kişiye yüksek sesli konuşmayan ve gülmeyen, toplumun genel gelenek ve görenekleri dışına çıkmayan, kırılgan, utangaç, vb özellikler atfediliyor. Ancak şunu belirtmeliyiz ki bu özelliklerin tamamını taşımasa bile bir kişinin hanım hanımcık olabilmesi mümkündür. Hanım hanımcık olma biraz da içten gelen bir durumdur. Sakin, uslu, kendi halinde, başkalarına fazla karışmayan, kendi işine bakan, başkalarının kötülüğünü düşünmeyen, iyi niyetli, aile ilişkilerine önem veren, insanlara saygılı, hoşgörülü kişilere hanım hanımcık diyebilmek mümkündür. Ancak kişi bu özelliklerin bir kısmını taşımıyorken, bir kısmının tam aksini taşıyorsa o kişi görünüşte hanım hanımcık olabilir ancak gerçek bir hanım hanımcık değildir, belirtelim.

 

Okumak İster misiniz ?

Aktivist Nedir ? Aktivist Eyleme Ne Demek ? Aktivist Nasıl Olunur ? Aktivist Kime Denir ?

Aktivist Nasıl Olunur ?

Aktivist Nasıl Olunur ? Diğer bir ismi de eylemcilik olan aktivizm toplumsal bir değişim veya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir