İç Mimar Nasıl Olunur ?

İç Mimar Nasıl Olunur ? Yıllardır mimarlarla dekorasyoncuların etki alanına girip durdukları bir meslek olan iç mimarlık, son yıllarda mekanların iç dizaynına verilen önemin artmasıyla popüler hale gelmiştir. Eskiden sadece bir kaç üniversitede bölüm olarak açılan iç mimarlık, son yıllarda popülerliğin artmasıyla bir çok üniversitenin mimarlık fakültesinde yerini almıştır.

İç mimar olmak isteyen kişilerin üniversitelerin iç mimarlık bölümünden mezun olmaları şarttır. Bu bölüme girebilmek, çok basit değil elbet. Puanları belirli seviyenin sütünde tutmak gerekiyor. İç mimarlık bölümüne girerken MF-4  yani eskiden sayısal ya da matematik fen puanı olarak adlandırılan puana sahip olmak gerekiyor. Katsayı ağırlık puanının kalkmasıyla birlikte, her lise mezunu üniversitede yüksek bir MF-4 puanı almak şartıyla, üniversitelerin iç mimarlık bölümünü kazanabilir.

İç Mimar Nasıl Olunur ?Üniversitelerin iç mimarlık bölümünü kazanan kişi ilk yıllarda mimarlardan çok farklı dersler almazlar. Temel sanat eğitimi, teknik resim, bilgisayar destekli autocad, 3D gibi programlarla teknik resim derslerini alırlar. Genel anlamda iç mimari proje çizimi konusunda da dersleri vardır ilk yıllarında. Sonraki yıllarda kendi alanlarına yönelik perspektif, renklerin birbirleriyle uyumu, mekan tasarımı, iklimlendirme, aydınlatma, mobilya tasarımı, mutfak ve banyo tasarımı gibi dersler alarak kendi alanlarında uzmanlaşırlar.

İç mimarların kişilerle olan ilişkisi de, meslekleri açısından çok önemlidir. Her eve aynı dizayn olmaz. Müşterilerinin zevklerini göz ardı edemezler. Bu yüzden mesleki iletişim dersleri alırlar ve bu iletişimi güçlendirmeyen iç mimarlar, başarılı olmakta zorlanırlar.

Son yıllarda Türkiye’de iç mimarinin öneminin anlaşılmasıyla birlikte kamu alımları da yapılmaktadır. Fakat bu konuda daha çok ilerleme kaydedilmemiştir. Kamuda iç mimarinin önemi anlaşıldığında kamu alımları daha da artacaktır. Kamuda iç mimari işini daha çok mimarlar yapmaktadır.

Küçük bir evi iyi bir dizaynla kullanılabilir hale getirmek, evlerin genel sıkıntılarını çözmek, mobilya ve ev dizaynı konusunda müşteriye çözümler sunmak iç mimarın başlıca görevleri arasında gösterilebilir.

Okumak İster misiniz ?

Veteriner Sağlık Teknisyeni Nasıl Olunur ?

Veteriner Sağlık Teknisyeni Nasıl Olunur ? Türkiye gibi ekonomisi ciddi bir biçimde hayvancılığa dayalı ülkelerde …

1 Yorum var

  1. üniversitede bir bölüm okuyup yüksek lisansta iç mimarlığa yönelebilecek bir bölüm var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir