Jokey Nasıl Olunur ?

Jokey Nasıl Olunur ? Kısa boylarına ve zayıf vücutlarına rağmen kocaman atların üzerinde ellerinde kırbaçlarıyla hakimiyet kurmayı başaran kısaca jokey denilen yarış atı binicileri cüsse/performans ilişkisi açısından gerçekten büyük bir takdiri hak ediyor.

At yarışları dünyada bilinen en eski ve yaygın sporlardan biri. Homeros’un İlyada’sında bile atlı araba yarışlarından söz ediliyor. Ülkemizdeyse düzenli at yarışları 23 Eylül 1856 tarihinde İzmir’de koşulmaya başlıyor, ancak at yarışlarının düzenlenmesi, at neslinin ıslahı ve yetiştiricilik konusunda çalışmalar yürüten  Türkiye Jokey Kulübü’nün kurulması 1950’yi buluyor.Jokey Nasıl Olunur

Türkiye Jokey Kulübü, jokeylik mesleğini icra etmek üzere ülkemizde eleman yetiştiren tek kuruluş olan  Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi’ni  1985 yılında açmış (merkezin adı 1998 yılında bu halini almış ). Merkezde ağırlıklı olarak verilen binicilik dersinin yanı sıra At Bilgisi, Yarış Nizamnamesi, Türkçe, Sosyal Bilgiler, Matematik ve İngilizce ders programlarının da yürütülüldüğü iki yıl süren yoğun bir eğitim verilmekte. Merkezde verilecek eğitim programına katılmak isteyen adayların aşağıdaki şartları karşılaması gerekiyor.

Jokey Olma Şartları Nelerdir ?

– Asgari sekiz yıllık İlköğretim Okulu Mezunu olmak,
– 35-45 Kilo aralığında olmak,
– 1,30 – 1,55 cm. boy aralığında olmak,
– 17 yaşından gün almamış olmak.

Bahsedilen şartları taşıyan adaylar, her yıl Kasım ayında, T.J.K. Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi’ ne veya Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Şanlıurfa, Elazığ ve Diyarbakır Hipodrom Müdürlüklerine velisi/vasisi ile beraber yanlarında başvuru merkezlerinden temin edilen başvuru formu, bir adet vesikalık resim, bir adet nüfus cüzdanı fotokopisi ve ilköğretim mezuniyet belgesinin noter onaylı fotokopisi ile Aralık ayı içerisinde eğitim merkezinde yapılan sınava katılmak üzere başvurabilir. Yazılı sınav konuları ilköğretim konularından oluşmakta ve sınavda 100 üzerinden en az 60 puan alan adaylara sözlü sınav yapılmakta. Sınavların her iki aşamasında da başarılı olan adaylar Ocak ayının ilk haftasına eğitime başlama hakkını kazanıyor.

Apranti Nedir ? Apranti Lisansı Nasıl Alınır?

Eğitim programına katılan jokey adayları iki yıllık eğitimlerini başarıyla tamamlamaları halinde Apranti Lisansı almaya hak kazanıyor. 100 yarış kazanan Apranti ise Jokey olma hakkına sahip oluyor.

Ücretlere gelince jokeylerin kazandıkları yarış başına mont adı verilen %10’luk bir kar payları var. vergi hariç…

Okumak İster misiniz ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ? 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli …

1 Yorum var

  1. Universte okuyorum biraz gec kalmis olabilirim ama bu meslegi basaracagimi umuyorum kisa boylu ve kilom hafif kendimi bu isde denemek istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir