Kızıl Kmer Nasıl Olunur ?

Kızıl Kmer (Khmer) felsefesi bir Uzakdoğu ülkesi olan Kamboçya’da 1960 yılların sonunda, mevcut prenslik yönetimine karşı tepki olarak ortaya çıkmış bir ideolojik harekettir. Kurucusu bir öğretmen olan Pol Pottur. İdeolojik olarak Maoist olan Kızıl Kmerler eşitlikçi bir düzen kurmak için devrim başlatmış ve 1975 yılında Kamboçya’da iktidara gelmişlerdir. İktidardan ayrıldıkları 1979 yılına kadar 2Milyon kişiyi kendi felsefelerine uymadıkları için katleden Kızıl Kmerler döneminde Kamboçya’nın Nüfusu zaten 7 milyondur.

Bir Kızıl Kmer Nasıl Olunur? 

–   Kızıl Kmerler sözde eşitlikçidir. Bunu da Maoist olduklarını iddia ederek gösterirler. Ancak gerçeğin ta kendisi Kızıl Kmer olmak için görünüş olarak eşitlikçi, içsel olarak elitist olmak gerekmektedir. Zira örgüt içinde gerçek manada Sosyalistlerin hepsi de ölümle tanışmışlardır.
Kızıl Kmer Nasıl Olunur ?

–   Kızıl Kmer olmak için ikinci şart zengin fakir okumuş herkese düşman olmak ve onların varlığının ülke kalkınmasına karşı bir tehlike olarak görmek gerekmektedir. Zira Kzıl Kmerler bir ülkenin gelişmesinin yegâne şartının tarımsal üretim olduğunu ve tarımsal üretim için bilime, ilime ve okumaya gerek olmadığını iddia ederler. Buna rağmen okumak için inat edenler batı ajanıdır ve ölümü hak ediyordur. Bir kişinin okumuş biri olduğunu dolayısıyla batı ajanı olduğunu ise gözlük takmasından veya yabancı dil bilmesinden anlayabiliyorlardı!!!.
–   Kızıl Kmer olmanın bir diğer şartı her baskıcı totaliter rejimde olduğu gibi din düşmanı olmaktır.
–   Bir diğer şart ise sağlamcı olmaktır. Eşeğini sağlam kazığa değil, kazığı eşeğe çak düşüncesinden hareketle bir sebepten ötürü ölüm cezasına çarptırdıkları kişilerin çocukları, torunları, kardeşleri, yeğenleri ve bilumum birinci derece akrabalarını da öldürerek geriye intikam alacak kimseyi bırakmamak metodunu uygulamışlar böylece yüzbinlerce aile tümden ortadan kalkmıştır.
–   Bir diğer koşul da tutumlu olmaktır. Buna çok önem veren Kızıl Kmerler öldürecekleri kişinin mümkünse kurşunla değil satırla doğranarak ya da kafası taşlara vurulup parçalanarak öldürülmesi yolunu seçiyorlardı. Zira bir kurşun dünya para!! İki milyonla çarparsan ülke ekonomisi çöker. Buradan Kızıl Kmerlerin Ülkelerinin parasını nasıl da tutumlu bir şekilde harcadıklarını da anlıyoruz.
–   Ama en önemli ve en anlaşılır koşul ise insanlıktan kaçmaktır.

Kızıl Kmerler iktidardan düştükten yıllar sonra Dünya devletleri tarafından bir terörist örgüt olarak tanındı ve yaptıkları katliamlar ise soykırım kapsamına alındı. Ancak maalesef dünya da hala bu kişilerin felsefesini takip eden ve yaptıklarını savunanalar olacaktır.Bu tür ideolojilerin ve felsefelerin dünya tarihinde yaptıkları soykırımları bilmek ve unutmamak adına bu başlık açılmıştır. Umarım gayesine erişir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!