Makale Yazarı Nasıl Olunur ?

Makale Yazarı Nasıl Olunur ?  Makale Nedir ? Makale nedir diye kastettiğimiz aslında iki makale türü vardır. Birisi genelde gazete ve dergilerde karşımıza çıkan, konunun uzmanı, araştırmacı kişiler tarafından yazılan, bir görüşü ya da savı desteklemek ya da eleştirmek için yazılan yazı türüdür. Makale kelimesinin bir diğer kullanımı ise şu anda okumuş olduğunuz internet sitelerine yazılan, her hangi bir konu ile ilgili yazılardır. İki türlü makale yazarı olmaktan da bahsedeceğiz sizlere bu yazımızda.

İlk akla gelen makale için yani dergi ya da gazete makaleleri yazarı nasıl olunur onu inceleyelim. Neticede gazete ve dergiler tüm halka hitap eden yayınlardır. Bu da gerek yazımı gerek araştırması bakımından oldukça dikkatli olunması gereken bir konudur. Türkiye’deki makaleler incelendiğinde genelde siyasi ve ekonomik türde oldukları görülmektedir. Bu tür konularda yazılan makaleler için ciddi bir bilgi birikimi ve tecrübe gerekir. Piyasada bulunan kitapları, dergileri okumadan, iyi bir eğitim almadan, gündemi takip etmeden makale yazarı olmak oldukça zordur. Sonuçta tüm ülkeye hitap eden bir yazı olacağını düşündüğümüzde böyle olması da oldukça normaldir.

Makale Yazarı Nasıl Olunur ?

Pekala web siteleri için makale yazarı nasıl olunur bir de ondan bahsedelim. İnternet siteleri genelde belli bir konuya, belli kişilere, belli bir alana yönelik yapılan, bilgi verme ya da yönlendirme amaçlı sayfalardır. Örnek olarak nasilolunur.net sitesini ele alalım. Ne nasıl olunur sorularına cevap veren bilgi amaçlı bir sitedir nasilolunur.net .  Ama bu nasıl olacak sayın okurlar, önemli olan bu. Siteye yazı yazarken en önemli nokta okurun sıkılmaması, okurun sayfayı beğenmesidir. Hızlı ve akıcı makalenin aynı zamanda kolay anlaşılır olması gerekmektedir. Arama motorunun istediği özellik ise yazıların özgün olması yani bir yerden alıntı ya da çalıntı olmamasıdır.

Anahtar kelimelerin doğru kullanılması, başlıkların doğru seçilmesi, fotoğraflarla yazıların desteklenmesi, yazıların linklerle desteklenmesi ve dil bilgisi hatalarının olmaması gibi özelliklerdir. Eğer tüm bunlara dikkat ederek sitenize makale yazarsanız, siz de arama motorlarında üst sıralarda yer alabilir ve daha çok tık alabilirsiniz. Daha çok tık almak, daha çok sitenizin tercih edilmesi, size hem maddi hem manevi olarak geri dönecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!