Ahbap Nasıl Olunur ?

Ahbap Nedir ? Ahbap Nasıl Olunur ? “Ahbap Ortak Değerlerini kabul ederek, Şehir Ağ Çalışma Grubu tarafından belirlenen kriterlere göre Ahbap Platformu’na kabul edilen her gönüllü ‘Ahbap’ olarak adlandırılır.” olarak tanımlanmıştır. Ahbap Platformu, Ahbap Derneği Nedir ? Ahbap Gönüllüsü nasıl olunur detaylı olarak inceleyelim;

Ahbap Nedir ?

Platformlarında  bu soruyu “Ahbap, Anadolu kültür hazinesinin birleştirici ve dönüştürücü birikimini, çağdaş bilgi ve teknolojinin olanaklarıyla geliştirerek geleceğe taşımak üzerine kurulu, dayanışmaya, paylaşıma ve sevgi üzerinden aidiyete dayalı değer sistemleri ile çalışan, bir işbirliği hareketidir.” olarak tanımlamışlardır.

Biz kendi gördüklerimize, duyduklarımıza göre tanımlarsak; rock müziğin güçlü seslerinden Haluk Levent öncülüğünde sevenleri ile birlikte ortaya çıkan ve sloganları “Sevginin ve gerçeğin peşindeyiz.” olan ve milyonlarca insana ulaşan bir yardım derneğidir.

Öğrencilere burs, hastalara ilaç ve tedavi yardımı, hayvanlara, doğaya yardım etmek isteyen herkesi platformları üzerinden hem gönüllü olmaya hem de bağış yapaya davet etmektedirler.

Haluk Levent’in 2017 yılında kurduğu Ahbap derneği 2021 yılında ülkemizde ortaya çıkan büyük orman yangınlarında topladıkları yardımlar ile bir çok ülkeden yangın söndürme helikopterleri yangın söndürme uçakları kiralayarak gündemde yer almıştı.

Ancak, milletimiz Ahbap derneğini ülkemizin 10 şehrini etkileyen 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen şiddetli depremlerden sonra ki çalışmalarıyla daha iyi tanıdı. Ahbap, depremden sonra AFAD ile koordine şekilde topladığı milyonlarca liralık yardımı deprem yaşayan şehirlerde ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Enkaz altında ki kurtarılmayı bekleyen insanlara yardım ekiplerinin yönlendirilmesine önayak olarak bir çok canın kurtarılmasına vesile olmuştur.

Peki biz nasıl Ahbap Oluruz diyorsanız bu kısımda bulabilirsiniz.

Hatamız eksiliğimiz olmaması açısından bu kısım Ahbap Platformu olan Ahbap web sitesinden alınmıştır.

Ahbap Nasıl Olunur ?

Ahbap olmak için Ahbap Ortak Zemin Anlaşmasını kabul etmeniz gerekiyor, diğer detaylar şu şekildedir ;

Ahbap Ortak Zemini, kendine Ahbap demek isteyen herkesin kabul ve beyan etmesi gereken bir anlaşma metnidir. Ahbap Platformu adı altında herhangi bir faaliyette bulunmak için öncelikle Ahbap’ın ortak değerlerini anlamak ve bu değerler çerçevesinde davranmayı kabul etmek gerekir.

Ahbap Olmak İçin Aday Ahbap Sürecinde;

  1. Ahbap.org’a üye olmak,
  2. Ahbap.org üzerinde belirlenen adresten Ahbap Ortak Zemin Anlaşması’nı okuyarak kabul etmek,
  3. Ahbap Ol Formunu doldurmak, (Bu formu uygun şekilde doldurmayanlar, çalışma/mesaj gruplarına katılamaz.)
  4. 47 gün süreli Ahbap Oryantasyon Programını başarıyla tamamlamak gereklidir.

Aday Ahbap adımlarını tamamlayan kişiler Ahbap Oryantasyon Programına katılır.

Oryantasyon Sürecinde;

  1. Okudum-anladım testi
  2. Oryantasyon süresinde en az 3 etkinliğe katılmak
  3. Şehir başkanı ve şehir yönetim kurulundan 2 kişi tarafından yapılacak kanaat bildirimi aşamaları dikkate alınır.

Oryantasyon sürecini başarı ile tamamlayan kişiler Ahbap olurlar.

Küçük bir hatırlatma Ahbap gönüllüsü olmak için fiziki olarak yada farklı sebepler uygun olmadığınızı düşünüyorsanız bağışlarınızla onlara destek olabilirsiniz. Tüm detaylar için www.ahbap.org.tr adresini inceleyebilirsiniz.

Okumak İster misiniz ?

Aktivist Nedir ? Aktivist Eyleme Ne Demek ? Aktivist Nasıl Olunur ? Aktivist Kime Denir ?

Aktivist Nasıl Olunur ?

Aktivist Nasıl Olunur ? Diğer bir ismi de eylemcilik olan aktivizm toplumsal bir değişim veya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir