Anasayfa » Kişisel » Öğrenci Nasıl Olunur?

Öğrenci Nasıl Olunur?

Öğrenciyi; öğrenim görmek amacıyla ders alan kimse olarak tanımlayabiliriz.

Bu tanıma uyan herkes belli şartlar altında öğrencidir. Ülkemizde ortalama 66 aylık (aşağı yukarı 5.5 yaşında) iken okula başlamak ve öğrenci olmak zorunluluğu bulunmaktadır. Yönetmeliğe uygun davranışlar  (okuduğu okulun üniformasına uygun giyinmek gibi) öğrencilik boyunca uyulacak şartlardır diyebiliriz. Üniversite öncesi eğitimde, 2 sene üst üste kalındığında eğitim hakkını tamamlamış oluyor fakat eğer istenirse öğrenciliğe açık öğretimden devam edilebilir.

ogrenci-nasilHalk arasında öğrenciler iki gruba ayrılır;Çalışkan(başarılı) ve Tembel(başarısız) öğrenciler.

Bunlardan biricisi olan çalışkan öğrenciler; genellikle tüm kurallara uygun hareket eden, derslerden yüksek notlar alan ve öğretmenleri tarafından takdir kazanmış kişilerdir.

Tembel öğrenci veya “çalışsa yapar” olarak bilinen öğrenciler ise; belli bir çaba göstermiş ve sonuç başarısız olmuşsa çabalamaktan vazgeçen, azimsiz veya azmi gereksiz gören, hayatı tadını çıkararak yaşadığı düşünülebilen, hayat planlarında dersten önce gelebilecek konular olan öyle veya böyle yeterince derslere gereken önemi vermeyen kişilerdir. Çalışsa yapar olarak bilinenler genellikle sınıfı geçebilecek kadar (sınava bir/birkaç hafta/gün kala) çalışanlardır.

3 yorum

  1. tembel olmamalıyız

  2. çevremdekiler çalışkan diyor öğretmen vb ama daha çok çalışmalıyım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!