Pazarlama Gurusu Nasıl Olunur ?

Pazarlama Gurusu Nasıl Olunur ? Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki pazarlama gurusu olmak için atacağınız ilk adım bu yazıyı okumaksa, işiniz bir hayli zor, gideceğiniz yol bir hayli uzun.

Guru, TDK güncel sözlükte Brahmacı eğitimde, yüksek kasttan gençleri ve öğrencileri yetiştiren, manevi gücünün en yüksek noktada olduğuna inanılan kimse olarak tanımlanıyor. Gündelik dilde ise bir işin uzmanı, piri ya da ilgili olduğu alanda yeni fikirler geliştiren kişi anlamında kullanılıyor. Pazarlama gurusu deyince pazarlama ile ilgili yeni fikirler geliştiren, bir nevi pazarlama dehası olarak adlandırılabilecek kişilerden bahsetmiş oluyoruz. Bu kapsamda Philip Kotler, Don Peppers, Seth Godin gibi dünyaca ünlü isimleri bir çırpıda sayabiliriz.Bu isimlerin nasıl guru olarak adlandırıldığı ise ortaya koydukları ile anlaşılır nitelikte. Pazarlamaya bugün dahi kabul gören yeni yaklaşımlar getirmiş, alanın ilerlemesine katkıda bulunacak teoriler veya yöntemler geliştirmiş, olanın dışında farklı yönlere vurgu yapabilmiş isimler oldukları su götürmez bir gerçek. Bu anlamda eğer gerçekten bu yazıyı okuyarak gelecek planlarınız arasına pazarlama gurusu olmayı katıyorsanız kendinizde ilk aramanız gereken şey kreatiflik ve farklı düşünebilme yetenekleri olmalı. Eğer yaratıcı, vizyoner, sıradışı düşüncelere sahip, gündemi ve geleceği iyi okuyabilen, fırsatları çabuk görebilen, kendini ve düşüncelerini iyi ifade edebilen biri olduğunuzu düşünüyorsanız başlangıç için iyi niteliklere sahipsiniz demektir. Bunların yanı sıra neler gerekli derseniz;

Günceli iyi takip etmelisiniz. Sektördeki ve alandaki gelişmeleri yanından takip etmek, sizi hem daha fazla motive eder hem de kaçırdığınız bir şey olmaz. Bu anlamda size sorulan sorulardan “kaçırma” ihtimalinizi de azaltmış olursunuz.

Halihazırdaki pazarlama gurularının fikirlerine hakim olmalısınız. Bugüne kadar neler söylenmiş, neler doğru neler eksik kalmış mutlaka bir fikriniz olmalı.

Yenilikçi olabilmek amacınıza ulaşmada sizin için önemli bir faktör. Her ne kadar bazı kişilerde doğuştan gelen bir özellik olarak yer etse de yenilikçi olabilmek için harcadığınız çaba da önemli. Bu kapsamda ilgi alanlarınıza dair çokça okuma ve araştırma yenilikçi fikirler geliştirmenizde faydalı olacaktır. Yine sektördeki fırsatları devamlı araştırmak şart.

Yabancı kaynakları gerektiği şekilde takip edebilmek için iyi bir yabancı dil bilgisine sahip olmalısınız. Aksi takdirde yalnızca yerli kaynaklardan faydalanmak başarınız için yeterli olmayabilir.

Pazarlama Gurusu Nasıl Olunur ?Pazarlama Gurusu Nasıl Olunur ?Kendinize özel, geliştirebileceğinizi düşündüğünüz bir alanda uzmanlaşmanız da faydanıza olabilir, bu noktada tercih size kalmış. Örneğin elektronik pazarlama alanını uzmanlık alanı olarak seçebilirsiniz.

Kendinizi, fikirlerinizi anlatabileceğiniz platformlar oluşturun, bunun için sosyal medyadan faydalanabileceğiniz gibi daha da ileri gidip kitap yazabilirsiniz. Fikirlerinizi yazılı olarak ifade etmedeki başarıyı sözel olarak ifade etmede de göstermelisiniz. Kalabalık kitlelerin önünde etkili bir konuşma yapabilmek herkesin başarılı olabileceği bir konu değil. Eğer bu alanda zayıfsanız üzerine gitmelisiniz. Etkili iletişim teknikleri, yazarlık, vb. kurslardan faydalanmak akıllıca olabilir.

Dış görünümünüze özen göstermelisiniz. Unutmayın, insanlar şık ve pahalı bir takım elbiseye içindeki fikirlerden daha fazla değer verebilir. Burada bahsedilen önerimiz pahalı kıyafetler satın alın olarak yorumlanmasın, ancak dişinizden saçınıza temiz ve özenli görünmek önemli. İlk intibaların karşılaşma anından itibaren 30 saniye içerisinde oluştuğunu unutmayın.

Ülkemizde son yıllarda dünyaca ünlü pazarlama gurularının da katıldığı konferans ve seminerler yapılmakta, bunlardan ciddi şekilde faydalanabilirsiniz.

Tabi bütün bunları yaparken gerekli pazarlama alt yapısına sahip olduğunuzu düşünüyoruz. Eğer değilseniz öncelikli olarak yabancı ve yerli kaynakları edinerek gerekli alt yapıyı oluşturmanız şart, aksi takdirde hakkınızda çok da iyi şeyler söylenmeyebilir. Ancak, unutulmaması gereken şey bilginin üst üste konarak ilerlediği ve ilerlemeniz gereken çok uzun bir yola adım attığınız gerçeği.

Eğer bu konuda daha farklı düşüncelere sahipseniz, pazarlama gurusu olmak isteyenler için yorumlar kısmında düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Belki faydası olur, buyrun bir de bunu okuyun:

http://www.nasilolunur.net/futurist-nasil-olunur.html

Okumak İster misiniz ?

Müslüman Nasıl Olunur ?

Müslüman Nasıl Olunur ? Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre Müslüman: “İslam dininden olan kimse, Muhammedî, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir