Fit Nasıl Olunur ?

Günümüzde insanlığın en büyük sorunlarından birisi haline gelen obezite hızlı baş belası olmaya başlamıştır. Peki obeziteden kurtulup Fit Nasıl Olunur ? bu yazımızda bu konu hakkında bir çok bilgi bulabilirsiniz. Fit kelimesi İngilizce uygun olmak anlamını taşımakla birlikte; fit olmak sağlıklı ve formda olmak ve görünmek anlamlarını içeriyor. Sağlıklı ve formda olabilmek söylendiği kadar kolay değil tabi ki.

Fit Nasıl Olunur ?

Çok sevdiğiniz bazı şeylerden vazgeçmenizi gerektirebilir: kola, patates kızartması ya da oyun konsolunun başından kalkmak gibi. Ancak fit olmayı sıfır beden olmakla, sıkı kalçalar ve baklava dilimi göbeklerle eş tutmak biraz fazla basit bir yaklaşım olacaktır. Fit olmak kişiyi hem günlük yaşamın koşturmacasına hem de yaşlılığın getireceği bazı yıkıcı etkilere karşı korumada çok yardımcı olan bir faktördür. Fit kişi kendini canlı, iyi dinlenmiş, uykusunu almış, yorgun hissetmeyen, her işin üstesinden gelebileceğine inanan, enerjik kişidir. Öyle ki, kişi 5 kat merdiven çıkar da nefes nefese kalmaz ya da çocuğuyla yarım saat oyun oynadığında enerjisi tükenmez. Nasıl fit olunur’a gelince…

Fit olabilmek için öncelikle yapmanız gereken beslenme düzeninize dikkat etmek. Ne kadar spor yaparsanız yapın eğer beslenmenize dikkat etmezseniz yapacağınız spor hiçbir işe yaramayacaktır. Beslenme düzenine dikkat etmek ise çok şeyi gerektiriyor. Öncelikli olarak çok yağlı, fast food tarzı yiyeceklerden uzak durmalı, gazlı ve alkollü içecekleri mümkün olduğunca az tüketmelisiniz. Su baş içeceğiniz olmalı. Kahvaltıyı en önemli öğün olarak görmeli ve kesinlikle atlamamalısınız. İşlenmiş yiyecekleri sofranızdan uzak tutmalı, sebze ve meyvelere diyetinizde ağırlık vermeli, balık tüketiminizi artırmalısınız. Porsiyonlarınızı küçültmeli ve yediklerinizi iyice çiğnemelisiniz. Tabi bunları yaparken kulaktan dolma bilgilerle değil bir diyetisyenin önerisiyle yapmalısınız ki yanlış bir şey yapmayasınız. Sonuçta herkesin yapısı farklı ve bu farklılık her diyetin sizde işe yarayacağı anlamına gelmez. Ancak az önce özetlediklerimiz size genel bir tablo çizebilir. Ancak özetin de özetini isterseniz yeterli ve dengeli beslenin, yeter.Fit Nasıl Olunur ? Fit Nasıl Kalınır ?

Beslenme konusunda kendinize bir yol çizdikten sonra fit bir görünüm için mutlaka egzersiz yapmalısınız. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kilo vermenin yalnızca egzersiz yapmakla mümkün olduğunu düşünmeyin. Çünkü beslenmenize dikkat etmezseniz kilo vermeniz mümkün olmayabilir. Egzersiz yapmak size yalnızca fit bir görünüm sağlamaz. Aynı zamanda kalp, diyabet, osteoporoz gibi birçok hastalığa karşı korunmanız; kolesterol, tansiyon, depresyon gibi birçok hastalığınızın da iyileşmesi konusunda size yardımcı olur. Yine egzersizlere değinmeden önce bahsetmemiz gereken bir diğer husus ise risk faktörleri. Eğer; yaş, kalp-diyabet-kolesterol-tansiyon gibi rahatsızlıklar, sigara ve alkol tüketimi, hareketsiz yaşantı gibi risk faktörlerini taşıyorsanız herhangi bir egzersiz yapmadan önce mutlaka ama mutlaka doktora görünmelisiniz.

Fit olabilmek için yapılacak egzersizler çok çeşitli olabilir. Burada önemli olan sizin için hangi egzersizin doğru olacağıdır.  Yapacağınız egzersizler için mutlaka bir uzmanın görüşünü almalısınız. Aksi takdirde egzersiz yapacağım diye kendinizi sakatlayabilir, farkında olmadığınız hastalıkların nüksetmesine neden olabilirsiniz. Vücudunuzdaki yağları yakmak için yapmanız gereken egzersizler, kardiyo egzersizleri olacaktır. Bunlar yürüyüş, koşu, bisiklet gibi sporlar olabilir. Önemli olan bu hareketleri yaparken hareketlerin size ter attırması, kalp atışlarınızın ortalama 110 ların altına düşmemesi, nefes nefese kalmanız gibi unsurlar olacaktır. Eğer uzman gözetiminde egzersiz yapıyorsanız size bu limitler zaten verilecektir. Ancak bu egzersizleri kendi başınıza yapıyorsanız ortalama yarım saat ve tempolu olmasına dikkat edebilirsiniz.

Egzersizleri yaparken  nefes darlığı, göğüs ağrısı, vb. şikayetleriniz olursa mutlaka doktora görününüz, ciddi sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir. Kardiyo egzersizleri ile kalori harcar, zindelik kazanır ve sıkı kaslara sahip olabilirsiniz. Ayrıca düzenli kardio egzersizi, kalp kaslarını güçlendirir ki sağlıklı ve uzun ömürlü bir gelecek için önemli bir artıdır. Kardiyo egzersizleri haricinde yüzme, pilates, yoga gibi sporlar da omurganızı kuvvetlendirip, esnekliğinizi ve kuvvetinizi arttırarak size kendinizi iyi hissettirecek ve fit bir görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır. Burada önemli olan yapmaktan zevk alacağınız, size kendinizi iyi hissettirecek ve sağlıklı olmanıza yardımcı olacak bir egzersiz tipi seçmeniz.

Artık birçok spor salonu hem diyetisyenlik hem de fitness egzersizleri hizmetini birlikte sunuyor. Hem diyet hem de egzersiz üzerine kafa yormak istemiyorsanız ve bütçeniz dahilindeyse profesyonel spor salonlarından yararlanabilmeniz mümkün. Bu spor salonlarının yanı sıra birçok belediye de daha cüzi ücretler karşılığında spor yapma şansını kurduğu spor kompleksleriyle  ya da parklarıyla vatandaşlara tanıyor. Tüm bunlar imkanlarınız dahilinde değilse haftada üç gün yarım saat tempolu yürüyüş, bisiklet gibi aktiviteleri kendi başınıza yapabilirsiniz. Ayrıca bazı kondisyon aletlerini satın alarak evde kullanabilmeniz de mümkün.

Tüm bunların dışında fit görünebilmek için yapacağınız başka basit tüyoları da vererek bu yazıyı kapatalım istiyoruz. Kısa mesafeleri- hatta eğer işiniz yoksa uzun mesafeler de olabilir- yürüyerek kat etmeniz, ev içerisinde ev işlerini kendi başınıza yapma imkanınız varsa yapmanız, çocuğunuzla daha fazla hoplamalı zıplamalı oyunlar oynamanız gibi sizi daha fazla harekete geçirecek ne varsa yapmaktan çekinmeyin. Vaktinizi TV, bilgisayar ya da oyun konsolu başında geçirmek yerine içerisinde hareket içeren faaliyetlerde bulunun. Bol su için ve beslenme düzeninize dikkat edin. Yaptığınız spor esnasında sıvı tüketiminize özen gösterin ve spordan sonra oluşan laktik asitin etkilerinin giderilmesi amacıyla maden suyu tüketin.

Unutmayın hareketli yaşam, size kendinizi hem şimdi hem de gelecekte daha iyi hissettirecektir.

One comment

  1. Merhaba, 2 günde bir fitness a gidiyorum,kardiyo olarak koşu yapmak istiyorum. Ama ne şekil yapmalıyım fitness günlerimi yoksa diğer günlerdemi eğer fitness günlerindeyse ağırlık çalışmaya başlamadan öncemi sonramı yapmalıyım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!