Gotik Nasıl Olunur ?

Gotik Nasıl Olunur ? Vikipedi tanımına göre “gotik”; kendine has özelliği olan bir sanat anlayışı ve yazı şekli. 12. yüzyılın ikinci yarısında Romanesk sanatının değişmesiyle, Latin sanatına bir tepki olarak ortaya çıkmakla kalmamış; orta çağı kapatıp rönesansı başlatmıştır. Bu tarz çoğunlukla mimari ile ilişkilendirilmekle birlikte heykelcilik, resim, yazi, müzik, hatta moda ile de birlikte anılmakta.

Ancak, bizim yazımızda bahsettiğimiz gotikse bu anlatılanlardan tamamen farklı denilebilir. 1970li yılların sonu 1980li yılların başında Punk tarzından etkilenerek doğan bir alt kültür olan “goth” günümüz gotiklerinin ilham kaynağı. Goth olan kişiler kendilerini gotik olarak tanımlıyorlar.  Bu alt kültüre göre hayatın bütün ikilemleri, yani karanlık ile aydınlık, kötülük ile iyilik, ölüm ve doğum, cennet-cehennem, matem-kutlama gibi, hayata dair her şey hayatın içinde var ve toplum bunları yok saymamalı. Öyle ki, gothlar bu ikilemleri kutsar ve dünyanın kendisini rahatsız, mutsuz eden bu kavramları yok saymasını kabullenemez. Gothlar; bu ikilemleri hayatın içinde gördükleri, kaçmadıkları ve hatta kutsadıkları için biraz da karanlığı seven, karamsar kişiler olarak tanımlanırlar. Ayrıca her alt kültür gibi bu alt kültür de kendi müziğini (The Cure, Sisters of Mercy, vb.), edebiyatını ve sinemalarını yaratmıştır.Gotik Nasıl Olunur ?Günümüzde, gotik kişi kavramı  goth kavramından bağımsız olarak siyah makyaj yapmakla, siyah giyinmekle, umursamaz ve isyankar görünmekle ilişkilendiriliyor. Ancak bunun doğru bir yaklaşım olduğu söylenemez. Gotik olabilmek için öncelikle işin felsefesini öğrenmek gerekir. Bu açıdan da gotik edebiyatın başyapıtları, gotik müziğin (gotik rock, gotic metal) önemli isimleri gotik olmak isteyen bir kişinin ilgi alanına mutlaka girmeli. Dış görünüş açısından da gotik olmak isteyenler için de önerilerimiz var elbet. Gotik modada uzun saç, siyah kıyafetler, özellikle deri kumaş, deri aksesuarlar ve deri uzun çizmeler bu akımda gardırobun olmazsa olmazlarından. Ayrıca yırtık file çoraplar ve örümcek çoraplar da yine vazgeçilmezlerden. Beyaz bir pudra ile cildi bembeyaz yapmak, siyah göz kalemi ile gözleri tam manasıyla siyaha boyamak da yapılması gerekenlerden. Uzun kolyeler, deri bileklikler gibi aksesuarlar da şart. Siyah ve rengarenk ojelerden ise bahsetmeye gerek bile yok.

Piyasadaki gotiklere gelince bahsettiğimiz gotik modayı takip ediyorlar. En önemli özellikleri sürekli somurtmak ve mümkünse gülmemeye çalışmak. Karamsarlık, umutsuzluk, mutsuzluk “in” duygular. Çevre edinmeye başladıktan sonra zaten bir grup üyesi olunuyor ve tabi ki bu grupların temel konuşma konusu müzik ve gruplar.

Gotik olmak istiyorsanız nasıl bir gotik olmak isteyeceğinize karar verin, felsefesi ve derinliği olan bir gotik mi yoksa sadece lafta gotik mi?

Okumak İster misiniz ?

Baby Face Nasıl Olunur ?

Baby Face Nasıl Olunur ? Yada dilimizdeki soru şekliyle “Bebek Yüzlü Nasıl Olunur ?” Genel …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir