Kahin Nasıl Olunur ?

Kahin Nedir ? Kahin Nasıl Olunur ? Kâhin olmak iyi midir yoksa kötü müdür bilinmez ancak gerek yapılan iş bakımından kendisinin, gerekse başkalarının sırlarına vakıf olma bakımından ortaya koyduğu kehanetin ilgi çekici olduğu yadsıtılamaz. Bunun en bariz ispatı da binlerce yıl öncesinden kalma arkeolojik bulguların hemen hemen tümünde kâhinlik ile alakalı bilgilere rastlanmasıdır.

Kahinlik veya falcılık gibi doğaüstü yeteneklere sahip olma iddiaları bilimsel olarak doğrulanmamıştır ve büyük ölçüde inanç meselesidir. Bilimsel yöntemlerle kanıtlanmış bir yol veya süreç kahinlik yeteneklerini elde etmenize yardımcı olmaz. Ayrıca, bu tür iddialar sıklıkla insanları yanıltabilir ve kişilere para kaybettirebilir. Yine de bildiklerimiz, duyduklarımız ve okuduklarımızdan derlediklerimiz şu şekildedir, umarız faydalanabilirsiniz.

Eski yunanda, Roma’da, Uzakdoğu kültürlerinde, Babilliler de, Araplarda, Afrikalılarda, Türklerde ve diğer uygarlıklarda ismi değişebilen ancak yaptığı iş aynı kalan nadir işlerden olan kâhinliği kısaca “gizli kalan şeyleri bilen veya bilmeye çalışan, sırlara hâkim olma yeteneği olan kişi” olarak tanımlayabiliriz. Bu sırlar geleceğe dair olabileceği gibi geçmişe dair veya şimdiki zamanla alakalı olabilmektedir. İslam dininde ve Hristiyanlıktabüyük bir günah sayılan kâhinlik, Yahudi inancında kısmen daha makbul sayılabilmiştir.

Kâhin nasıl olunur sorusu en başta şu şekilde kısaca bir yanıt bulabilir: Kahinlik belli mistik güçleri olan kişilerin bu güçlerden elde ettiği veriyi müşterilerine bir güzel satabilmesi ile olur. Bilimin en ufak ayrıntıları açıkladığı bir çağda belki de böyle bir cevap vermek en doğrusudur.

– Bir insanın sırlara hâkim olması için yukarıda dediğimiz gibi bazı güçlere sahip olması (bio-enerji gibi) ve bu güçleri kullanarak bir takım gözle görünmeyen cisimlerden bilgi toplaması lazımdır. Ancak unutmamak gerek ki bilgi toplayacağı bu objeler bir doğru bilgi verirse 10 tanede yalan bilgi verebilir.

Kâhinler için birkaç yol vardır. Bunlardan ilki psişik yöntemlerdir:

– Mesela istihare yöntemi gelecekle ilgili bir şey görmek için ideal bir yöntemdir. Bu yöntem İslamda da bulunur ancak İslam dininde ki istihare eski yunandaki ile birebir aynı değildir. İslam da ki istihare kehanet için değil bir şeyin hayırlı mı hayırsız mı olacağını görmek içindir.
– Bir diğeri haberci rüya yöntemidir İstihareye benzemekle beraber aynı değildir.
– Bir başkası sezgidir. Sezgi yöntemi peygamberlerden daha sonra çıkan ve peygamberi taklit eden bir kısım tarafından kullanılmış ve çokta inandırıcı olmamıştır.

Psişik yöntemlerden başka maddi yöntemler vardır:

– Birincisi astrolojik olaylardır. Bu yıllar yılı kullanılan bir kehanet yöntemi olduğu gibi günümüzde halen gazetelerin son sayfalarında yerlerini almaktadır.
– İkincisi küçük veya büyük olaylardan, başka olayların olabileceğine dair sonuçlar çıkarmadır. Bu kimi zaman kehanetten öte tahmin yoluyla da gerçek sonuçlar verebilmektedir.
– Ayrıca kahve falı, tarot vs gibi nesnelerle de kâhinlik devam etmektedir.

Okumak İster misiniz ?

Aktivist Nedir ? Aktivist Eyleme Ne Demek ? Aktivist Nasıl Olunur ? Aktivist Kime Denir ?

Aktivist Nasıl Olunur ?

Aktivist Nasıl Olunur ? Diğer bir ismi de eylemcilik olan aktivizm toplumsal bir değişim veya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir