Sigortacı Nasıl Olunur ?

Sigortacı nasıl olunur ? ile sigorta acentesi nasıl olunur soruları birbirlerinden tamamen farklı konulardır. Bu yazımızda sigortacı nasıl olunur üzerinde durmak istiyoruz. Gerekli asgari şartları sağlayan herkes sigorta acenteliği yapabilir. Nedir bunlar ? Eğitim şartı, tecrübe şartı, fiziki koşullar şartı, üyelikler vs… şeklinde birkaç maddelik bazısı kolay ama bazısı zor koşullardır. Sigorta sektörüne giren herkes iyi veya kötü, hızlı veya yavaş bu koşulları bir şekilde karşılayıp işe başlayacaktır.  Öncelikli koşulları  sağladıktan sonra sektörün olabildiğince pazar payı yüksek sigorta şirketlerinden acentelik alma konusu sırada bekleyen konunuzdur. Teminatınız, oldukça geniş müşteri portföyünüz, sigortacılık vizyonunuz, iş ekibiniz ve diğer tüm destekleyici faktörlerle sigorta şirketlerinin kapısını çalmalı, biri olmazsa diğeri, o da olmazsa diğeri…

Sırası gelmişken, şunu belirtelim. Sigorta şirketleri artık kasko ve trafik poliçesi satacak acente istememektedir. Onlara kasko sigortası ya da trafik sigortası haricindeki ürünleri satacak acenteler lazım. Son yıllardaki kaza branşındaki zararların üst üste yığılması bunu zorunlu hale getirdi. Konumuza dönelim. Yönetmeliğin istediği şartlar ve sigorta şirketi acenteliği bağlantılarını tamamladıktan sonra asıl zorlu süreç şimdi karşınıza çıkacaktır; üretim yapmak! Üretim, sigortacılık dilinde sizin akşama kadar ne kadarlık iş yaptığınızdır. Bakkal, market işletenler bilir bunu, Z raporu gibi bir sonuç.Üretim yapmak için, acenteliğinizin sıcak koltuklarında oturup müşteri bekliyorsanız işiniz zor demektir. Çünkü yoldan geçen müşteri tanımadığı sigorta acentesinin yanına uğramaz. (İstisna yerlerde, istisna sigorta ürünlerinde bu olabilir sadece.

Sigortacı Nasıl Olunur ?

Örnek: Konsolosluk yakınındaysanız, yurtdışı seyahat sigortası, tapu yakınlarındaysanız zorunlu deprem sigortası gibi poliçeleri bol bol “keserek” sürümden kazanırsınız. Ama unutmayın sigortacılık bu değildir. Sigortacılık armut piş ağzıma düş demek değildir. Tam olarak belki bir sanattır. Sabah gözünüzü açar açmaz aklınıza sigorta yapmak, poliçe kesmek gelmeli. Kapıdan çıktığınızda gördüğünüz her aracı, kasko veya trafik sigortası olarak görmeli, gördüğünüz her insanı ferdi kaza sigortası, hayat sigortası gibi düşünmeli, girdiğiniz her dükkan/işyeri sizin için bir yangın sigortası müşterisi olmalı… İşin can damarı burası işte.

Bu durumda değilseniz, bu hale gelinceye kadar yaptıklarınız öyle dostlar alışverişte görsün cinsindendir. Sigorta sektöründe bir acente için ilk yıllar oldukça sancılıdır. Hele ki yukarıda örneklendirdiğim aşamaya gelme süreniz uzuyorsa, yavaş ilerliyorsanız bu süreç daha bir sancılı geçecektir. Süreci hızlandırmak sizin elinizde. İşinizi ne kadar benimserseniz işte o kadar gölünüzü damlalarla doldurursunuz. Sonrasında yolunuz açık olur. Burada son olarak önemli noktalardan biri olan üretim çeşidinizin çoğunlukla kaza branşı haricinde olmasına dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Bu hem acentenizin yaptığı işlerden kazandığı komisyon oranını hem de sigorta şirketi gözünde kıymetinizi artıracaktır. Günümüzde sigorta müşterileri kasko sigortası fiyatları veya trafik sigortası fiyatlarını artık internette sorgulayabiliyorlar. 

5 comments

  1. Sigortacılık zor iş. Uğraş gerektiriyor.Buna rağmen sigorta acenteliği şu zamanda en mükemmel iş.

  2. Kasko sigortasında ve trafik sigortasında fiyat karşılaştırması yapmadan poliçe almak çok riskli. Fiyatın yanında içerikte önemli tabii.

  3. Her sabah kalktiğimda her araç sahibine poliçe satmaya,her girdiğim dükkani sigortalamaya kalktiğimda insanlar rahatsız oluyor…buda ayrı bir konu tabi…

    • Tunc doğru yoldasınız emin olun.
      Her sabah uyanır uyanmaz bir sigortacıya ihtiyacı olduğunu düşünen insanlar da var. Birgün mutlaka onlara ulaşacaksınız.

  4. Sigortacılığın bazen dolandırıcılık olduğunu düşünen epey bir kişi var. Ama bir kaza bela olduğunda iyi ki varmışlar diyenler de var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!