Mesleki Açık Öğretim Lisesi Öğrencisi Nasıl Olunur ?

Mesleki Açık Öğretim Lisesi Öğrencisi Nasıl Olunur ? “ Meslek lisesi, memleket meselesi” sloganından yola çıkılarak özel sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla çeşitli nedenlerle eğitimini tamamlayamamış ya da hiç başlayamamış kişiler için mesleki açık öğretim lisesi bir seçenek olarak gençlere sunuluyor. Bu amaçla Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne bünyesinde “Meslekî Açık Öğretim Lisesi” kurulmuş. Program içerik açısından örgün eğitimdeki meslek liselerinin program içerikleriyle aynı. Ancak yapısı ve işleyişi bakımından diğer örgün eğitim kurumlarından farklı olarak uzaktan öğretimin temel süreçlerinden yararlanılıyor. Burada vurgulanması gereken en önemli konu Mesleki Açık Öğretim Lisesinde yaş sınırlamasının bulunmaması. Her yaşta başvurmanın mümkün olduğu Mesleki Açık Öğretim Lisesine

–  İlköğretim okulu/ortaokul mezunu olanlar

–  MEB’e bağlı veya diğer bakanlıklara bağlı ortaöğretim düzeyindeki genel lise ve Meslek Liselerinden ayrılanlar

–  Astsubay hazırlama okulları, anadolu öğretmen liseleri, sağlık meslek liseleri, anadolu güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, sosyal bilimler liseleri, askeri liseler, anadolu lisesi türü okulların fen liseleri alanı programı uygulayan liselerden ayrılanlar, resmî ve özel anadolu liseleri, yabancı dil ağırlıklı liseler, sağlık meslek liseleri ve fen liselerinden ayrılanlar

–  Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı ancak öğrencilik durumu Silik olanlar veya Mesleki Açık Öğretim Lisesinden tasdikname alanlar

–  Açık Öğretim Lisesinden ayrılanlar

–  Yurt dışında öğrenim görmüş olanlar (denklik belgelerini sunmak şartıyla) başvurabiliyor.

Daha önce herhangi bir liseden mezun olan kişilerin Mesleki Açık Öğretim Lisesinin programında belirtilen alanlardan herhangi birine kayıt yaptırarak ikinci lise diploması alabilmeleri mümkün. Bununla birlikte yüksek öğretimden ayrılanlar ile mezun olanlar Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırma hakkına sahip değil.

Kayıt yaptırmak isteyen kişilerin nüfus cüzdanının fotokopisi, bir adet vesikalık renkli fotoğraf, kayıt zarfı, öğrenim belgesi (tasdikname ve başarı durum belgesi, denklik belgesi), kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu, varsa kalfalık-ustalık belgesinin onaylı örneği ile birlikte en yakın irtibat bürosuna başvuruda bulunmaları gerekir.Mesleki Açık Öğretim Lisesi Öğrencisi Nasıl Olunur ?

Mesleki Açık Öğretim Lisesinde Meslek Liselerinin programları aynen uygulanıyor. Öğretim yılı meslek liselerindeki gibi birbirinden bağımsız iki dönemden oluşuyor. Program; ortak, alan ve seçmeli derslerden olmak üzere oluşturuluyor.

Meslekî Açık Öğretim Lisesinde eğitim uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim olmak üzere iki aşamalı olarak veriliyor. Uzaktan eğitim TV ve radyo ile yapılmakta ve basılı materyallerle desteklenmekte. Basılı materyaller öğrencilerin adreslerine posta yolu ile gönderildiği gibi e-kitap olarak internet üzerinden de yayınlanmakta. Yüz yüze eğitim ise okullarda/kurumlarda akşamları, hafta sonları, yarıyıl ve yaz tatillerinde yapılabiliyor. Yüz yüze eğitimin alınabileceği okullar her dönem değişmekte olduğundan kayıt esnasında sistemden öğrenmenizi tavsiye ederiz. Uzaktan eğitimle verilen derslerin sınavı merkezi sınav sistemi ile yapılırken; yüz yüze eğitim ile verilen alan derslerinin sınavları ise o eğitimin verildiği okul/kurumca yapılıyor.

Mesleki Açık öğretim Lisesine geldiği öğrenim durumuna göre 3 (üç) grup öğrenci kaydı alınıyor. Buna göre;

Ortaokul veya ilköğretim okulu mezunu öğrenciler programda belirtilen meslek derslerinin tamamını yüz yüze eğitim ile alıyorlar,

Bir orta öğretim kurumundan ayrılan (tasdiknameli) öğrencilerin ayrıldığı alan/ dal ile kayıt olduğu alan / dal arasında denk meslek dersleri var ise bunların muafiyeti yapılıyor ve kalan dersleri ve kredileri başarı ile tamamlamaları gerekiyor. Tasdikname ile kayıt yaptıran öğrenciler kayıt oldukları yıldan itibaren yüz yüze eğitime devam ediyor,

Bir orta öğretim düzeyindeki okuldan mezun olan (lise diplomalılar) öğrencilerin muafiyet gerektirecek bir belgesi yok ise ( ustalık- kalfalık vb.) bu öğrenciler programda belirtilen meslek derslerinin tamamını yüz yüze eğitim ile almak zorunda. Bu öğrenciler grup oluşturacak sayıya ulaşıyor ise (en az 8 kişi), okul müdürlüğünün uygun görmesi durumunda haftalık 38 kredilik meslek dersi verilerek 4 dönemde yüz yüze eğitimi bitirilebilme şansına sahip.

Öğrenciler, yapılan sınavlarda, başarılı oldukları derslerin kredisini kazanırlar. Öğrenciler, kayıtlı oldukları okul türüne göre gerekli olan mezuniyet kredisine erişmek için, bulundukları döneme göre belirlenen alan derslerini başarmak zorunda. Ortak derslerden ise başarılı olmak ya da üç kez sınava girerek muaf olmak durumundalar. Mezuniyet kredisine erişmek için de yeteri kadar seçmeli dersten başarılı olmaları gerekiyor.  Mezuniyet için 240 krediyi tamamlamaları şart.

Mesleki Açık Öğretim Lisesi’nde eğitimini alabileceğiniz programlar; ahşap teknolojisi, bilişim teknolojileri, büro yönetimi ve sekreterlik, çocuk gelişimi, denizcilik, el sanatları, elektrik-elektronik, gıda teknolojisi, giyim üretimi, grafik fotoğraf, güzellik ve saç bakım hizmetleri, hasta ve yaşlı bakım hizmetleri, inşaat teknolojisi, kimya teknolojisi, konaklama ve seyahat hizmetleri, kuyumculuk teknolojisi, makine teknolojisi, matbaa, metal teknolojisi, metalurji teknolojisi, motorlu araçlar teknolojisi, muhasebe ve finansman, pazarlama ve perakende, sanat ve tasarım, tekstil teknolojisi, tesisat teknolojisi ve iklimlendirme, yiyecek ve içecek hizmetleri, harita-tapu-kadastro, bahçecilik, aile ve tüketici bilimleri, eğlence hizmetleri, imam hatip programlarıdır.

Yeni kayıt yaptırıp eğitimlerine devam eden öğrencilerin her öğretim yılı başında kayıtlarını yenilemeleri gerekir. İki dönem üst üste kayıt yenilemeyen öğrencilerin kaydı silik duruma düşer. Silik durumdaki öğrencilerin daha önceki kredileri saklı tutulur. Bu öğrencilerin tekrar kayıt yaptırmaları halinde eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilmeleri mümkündür.

Yapılan son bir düzenlemeyle Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıran öğrencilerin askerliklerinin 29 yaşına kadar ertelendiğini de belirtelim.

Daha detaylı bilgi edinmek için

http://maol.meb.gov.tr/

Açık Öğretim Lisesi öğrencisi olmak için

http://www.nasilolunur.net/acik-ogretim-lisesi-ogrencisi-nasil-olunur.html

Okumak İster misiniz ?

Müslüman Nasıl Olunur ?

Müslüman Nasıl Olunur ? Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre Müslüman: “İslam dininden olan kimse, Muhammedî, …

3 Yorumlar

  1. Açık öğretim Lisesi kayıt tarihleri ve ücretleri ne kadar ?

  2. açık öğretim lisesine kayıt oldum, önerebileceğiniz bir kurs var mı acaba ?

  3. AÖF okurken aynı anda MAÖL´e kayıt yapılabilir mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir