Akrobasi Pilotu Nasıl Olunur ?

Akrobasi Pilotu Nasıl Olunur ? Akrobasi yerde yapılan, denge ve kıvraklığa dayanan bir gösteri sanatı. Akrobasi eğitimi denilen eğitimse aslında yerde yapılan bu gösteri sanatından ziyade ileri uçuş tekniği eğitimleri olarak adlandırılıyor. Aslında Avrupa’da tam da bu ileri uçuş tekniği eğitimlerine aerobasi eğitimleri deniyor, çünkü gökyüzünde herhangi bir araçla yapılan gösteriler aeorbasi olarak adlandırılıyor.  Ancak, biz de bu genel söyleyişe dayanarak bu yazıda akrobasi pilotu desek de aslında aerobasi pilotunu kastediyoruz, belirtelim.

Akrobasi eğitimi, pilotluk eğitimi almış kişilerin ayrıca alması gereken bir eğitim paketi. Bu eğitim paketini alan akrobasi pilotları akrobasi pilotu olabiliyor ancak düşünüldüğü kadar kolay değil. Bir kere dediğimiz gibi pilotluk eğitimi almış olmanız lazım, yani en azından temel uçuş eğitimi almış olmalısınız. Temel eğitimi ya da pilotluk eğitimi almış kişiler daha sonra bir eğitmen tarafından akrobasi eğitimi almalı. Bu eğitimlerde eğitmenler de öğrencilerle birlikte uçarak eğitimler gerçekleştiriliyor. Ancak akrobasi eğitimini almak da akrobasi pilotu olabilmek için yeterli değil. Çünkü akrobasi eğitimi almış pilotlar belli bir uçuş saatini doldurmak zorunda.

Bahsettiğimiz her şeyi tamamladıysanız da yine de akrobasi uçuşları hemen başlamak istemeyebilirsiniz. Çünkü akrobasi uçuşları görüldüğü kadar tehlikeli. Hele bir de g kuvvetine maruz kalmanın getirdiği tehlikeler var ki bu da işin görünmeyen kısmı. İyi bir akrobasi pilotu olmak isteyen kişinin oldukça disiplinli, sağlığına dikkat etmesi gereken, sinirlerine hakim ve de mantıklı düşünebilen, sakin yapıda bir insan olması gerekli. Saniyenin onda birinde küçük bir manevra alanında yapmanız gereken harekete karar verirken o anda karar vermediğiniz herhalde ortada olsa gerek.

Neticede akrobasi uçuşundan önce oldukça ciddi bir planlama ve çalışma, akrobasi gösterisi esnasında da milimetrik hesaplamalar ve heyecanlanmama gibi birçok faktör önemli. Uçuş esnasında maruz kalınan g kuvveti de cabası. “G kuvveti”, akrobasi pilotlarının uçuş esnasında uçağın havada yüksek hız ile eğriler çizmesi sonucu maruz kaldıkları merkezkaç kuvvetidir diye basitçe tanımlanabilir. G kuvvetinin önemini anlatmak için bir uçağın dayanabileceği maksimum g kuvveti 12, bir akrobasi pilotunun dayanabileceği maksimum g kuvveti ise 9 olduğu düşünülürse ki burada pozitif g den bahsediyoruz, negatif g açıklamasına kafa karışıklığı yaratmamak için hiç girmiyoruz, çok dayanıklı ve her açıdan sağlıklı bir bünyeden bahsediyoruz demektir.

Akrobasi pilotları, akrobasi uçuşları esnasında pozitif 9, negatifse 3 “g” arasındaki kuvvetlere maruz kalıyorlar, bunu da belirtelim. Ayrıca, G kuvvetinden haricinde yapabileceğiniz her hatanın da benzer şekilde hayatınıza mal olabileceği düşüncesi de aslında akrobasi pilotluğunun nasıl da riskli bir iş olduğunu ortaya koyuyor. Şöyle özetleyelim isterseniz. Herhangi bir yükseklikte g kuvvetine maruz kalırken çok kısa süreler içerisinde uçağın irtifası, hızı, konumu gibi faktörleri aynı anda düşünerek yapmanız gereken hareketleri gerçekleştirmelisiniz. Bunu istemek için sadece adrenalin yüksekliği yetmez, gerçek bir tutku olmalı.

Bununla birlikte bu işi hobi olarak yapmak isteyenler için de seçenekler mevcut. Kalbim dayanmaz diyenler için uçuş simülatörleri ya da bu işin heyecanın tatmak istiyorum diyenler için de küçük çaplı eğitimler düzenleten kuruluşlar mevcut, bilginize.

İşi bir adım ileri götürüp havada bize rengarenk şölenler sunan Türk akrobasi ekibi Solotürk’e katılmak istiyorsanız öncelikli Hava Harp Okulu’ndan mezun olmanız, sağlık testlerini geçmeniz ve F16 pilotu olmanız gerekli. Daha sonra F16 pilotları arasından tecrübe, toplam uçuş saati, uçuşlardaki performans gibi birçok farklı kriterin değerlendirilmesi sonucunda seçim yapılıyor. Tabi sayı oldukça sınırlı, söyleyelim.

Daha ayrıntılı bilgi almak için Solotürk’ün resmi web sayfası:

http://www.soloturk.tsk.tr/

önce ben bir pilot olayım diyorsanız buyrun nasıl pilot olunur yazımız:

http://www.nasilolunur.net/pilot-nasil-olunur.html

Okumak İster misiniz ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ? 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir