Amnezi Nasıl Olunur ?

Amnezi Nasıl Olunur ? Grange romanlarını takip edenler, hani o amnezi konusunu işlediği romanı da hatırlayacaklardır. Ancak romanda geçen amnezi tabiri aslında genel olarak hafıza kaybı anlamına gelmektedir ve bir çok psikolojik ya da organik nedeni olabilir. Romanda geçen psikojenik amnezi olabilir.

İnsan vücudu da diğer tüm canlılar gibi şaşırtıcı, bazen de tuhaf gelebilen ama çoğunlukla hayati savunma mekanizmaları geliştirir. Kimi amnezilere de böyle bakmak gerekir. Dolayısıyla nasıl amnezi olunur sorusunun cevapları da bu savunma mekanizmasından yola çıkarak düşünülür.

Organik amneziler kullanılan maddeler ya da travma veya başka bir hastalığa bağlı olarak oluşurlar.Amnezi Nasıl Olunur ?

Psikolojik kökenli amneziler ise çeşitli anksiyete, ya da psikolojik travma sonucu olarak görülebilir. Özellikle savaş ya da anormal zorlamalar gibi durumlarda yaşanan şoklara karşı bir savunma mekanizması olarak psikolojik amnezilerde çoğunlukla hipnoz tedavisi uygulanır. Çünkü burada sorun bilgilerin kaybolması değil hatırlanamaması durumudur. Yaşantılar bilinçaltında kayıtlıdır.

Psikojenik amnezi gibi durumlarda görülebildiği gibi kısmi hafıza kayıpları oluşabilir. Özellikle yoğun anksiyete dönemleriyle ilgili yaşantılar hatırlanamayabilir.

Amnezi unutkanlıkla aynı şey değildir, bir şeyleri unutuyorsanız amnezi olduğu anlamına gelmez.

Amnezilerin genel olarak ikiye ayrıldığını belirttik. Ancak çok çeşitli amneziler vardır.

Tamamen denilebilecek düzeyde bir amnezi bile olsa, kişisel yeteneklerin kaybolmayabildiği gözlemlenmiştir.

Amnezi yaşanılan şok etkisi herkes için aynı sonucu vermeyebilir. İnsan psikolojisi farklı durumlara farklı tepkiler verdiği gibi, kişiden kişiye tepkiler de aynı durumlar için geçerli olabilir.

Etkili hipnoz ve psikolojik tedaviler ruhsal anksiyeteler için tamamen hafızayı geri getirebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!