Asosyal Nasıl Olunur ?

Asosyal Nasıl Olunur ? Evet sayın seyirciler çok ilginç bir başlık ile karşınızdayız. Aslında bizde sizin gibi asosyal olmayı kim ister ki diyenlerin arasındaydık. Şayet bir gün google arama listelerinde bu sorgulamayı yapanların sayısını görene kadar. Asosyal olmayı gerçekten isteyen çok fazla insan varmış. Hal böyle olunca bu arkadaşlar için gereğini yapmak nasilolunur.net ekibine düştü.

Henüz çok geç değil isterseniz önce  “Sosyal Nasıl Olunur?” yazımıza bir göz atın. Gerçekten aradığınız sosyal nasıl olunur değil asosyal nasıl olunur ise şimdi konumuza  başlayalım.

Öncelikle asosyal olmak için çok fazla birşey yapmanıza gerek yok aslında. Türk Dil Kurumu’nun Güncel Türkçe Sözlüğünde asosyal kelimesi toplum bilimine göre ;Genel kabul görmüş kuralların dışında hareket eden.” olarak tanımlanmış.

Psikolojik açıdan yapılan tanımlama ise asosyalliğin bir davranış bozukluğu olduğu yöndedir. Asosyallik bir hastalık değildir.

Aslında derin bir konu olan bu yazımızda diğer yazılarımızdan biraz farklı olarak maddeler halinde bir nasıl olunur sunmayacağız. Asosyal insanların nasıl yaşadıklarından ve nasıl asosyal olunmaz ondan bahsedeceğiz.

Çünkü asosyal olmak çaba harcanarak gerçekleştirilen bir durum değildir. Yapılan incelemelerde asosyal insanların çocukluk ve ergenlik döneminde ki hayatıyla ortaya çıkan bir durum olduğu belirtilmektedir.

Asosyal olan insanlar çocukluğunda aldığı eğitiminde yapılan ihmallerin ve manevi olarak anne baba eksikliğini yaşadıklarından dolayı bu durumda oldukları tespit edilmiş. Tabii ki farklı etkenlerle de ortaya çıkabilen bir durum olduğu bilinmektedir. Ama en büyük sebep olarak önceki cümlede belirttiğimiz sebeplerin etken olduğu düşünülmektedir.

Yakın dönemde ise asosyallik, teknoloji bağımlılığından kaynaklı olarak etrafımıza bir pandemi gibi bulaşmaktadır. Günün büyük bir bölümünü  bilgisayar başında oyun oynayarak geçiren yada akıllı telefonda fenomenlerin hayatlarını takip edip onların hayatına özenen çok fazla insan var. Bu kişilerde aşağıdaki diğer belirtileri olan kişiler gibi asosyaleşmekte hızlı adımlar atmaktadır.

Asosyal İnsanlar Nasıl Yaşarlar?

 • Asosyal insanlar kalabalık ortamları sevmezler, yalnız olmak yada yakının da en fazla 1 kişinin bulunmasını isterler.
 • İnsanlarla konuşmak zor gelir.
 • Kalabalık ortamlarda  konuşacak konu bulmakta daima güçlük çekerler.
 • İnsanların konuşmalarına katılmakta zorlanırlar.
 • Söyleyecek bir şeyleri olduğunda bunu ifade edecek fırsatı yaratmakta zorlanırlar.
 • Asosyal kişilerin yasalara ve sosyal davranışlara uymakta güçlük çektiği görülür.
 • Sorumluluk almakta ve işi sürdürmekte güçlük çekerler.
 • Olaylar hakkında çok fazla düşünmeden hareket ederek, risk almayı severler ve insanlara bu konularda yalan söyleyerek süreci devam ettirirler.
 • Bilgisayar veye akıllı telefonla zaman geçirmek dışarda arkadaşlarla buluşarak vakit geçirmekten daha mantıklı gelir onlar için şayet böyle bir ortamda da ellerinden telefonlarını düşüremezler.

Yukarıda ki maddelere maalesef daha da fazla ancak biz asosyal olmamanız internet başında geçirdiğiniz süreyi artırmamak için o kısmı biraz azaltarak asosyal olmamak için neler yapılmalı ondan bahsedeceğiz.

Nasıl Asosyal Olunmaz ?

Evet belki de google aramalarında çok fazla aranmasının sebebi asosyallikten kurtulmak isteyenlerden kaynaklıdır. Yine iyi düşünmeye çalışalım biz o konuyu ve başlayalım nasıl asosyal olunmaz kısmında ki önerilerimize.

 • Yalnız kalmaktan vazgeçin
 • Bilgisayar ve akıllı telefon için harcadığınız süreyi kısaltın.
 • Yeni arkadaşlar edinin.
 • Boş zamanlarda kişisel gelişiminize odaklanarak kitap okuyun, ünlülerin hayatı yerine dünyada olan bitenlere ilginizi kaydırın ki en azından kalabalık ortamlarda konuşmak için konu bulmakta zorlandığınızda basit bir kurtarıcınız olsun.
 • Tiyatro, sinema gibi sosyal faaliyetlere zaman ayırın.
 • İmkanınızı ve zamanınızı sosyal aktivitelere kaydırın ve bundan zevk alacağınız konuya odaklanın. Mesela tiyatro kursları sizin keşfedemediğiniz özelliği ortaya çıkaracaktır.
 • Sizinle dışarda vakit geçirmek isteyen arkadaşlarınızı geri çevirmeyin, laf lafı açar merak etmeyin.
 • Son olarak spor yapmaya başlayın.

Hoşçakalın sosyal kalın.

Okumak İster misiniz ?

Çıkarcı Nasıl Olunur ?

Çıkarcı Nasıl Olunur ? Menfaatçi olarak da adlandırabileceğimiz çıkarcı, zihinlerde kendini düşünen gibi bir anlam …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir