Sosyal Nasıl Olunur ?

Sosyal Nasıl Olunur ? Sosyal Nedir ? Sosyallik ve Asosyallik hakkında bilgiler. Sosyalleşme Nedir ? Türk Dil Kurumu tanımına göre sosyalleşme,bireyin kişilik kazanarak belli bir toplumsal çevreye hazırlanması, toplumla bütünleşmesi sürecidir.

Sosyal bir birey olmak için yapılabilecekler; sosyal etkinliklerde yer almak, sosyal yardımlaşma kuruluşlarına üye olmak, yeni arkadaşlar edinmek, tiyatro, sinema, hobilerle uğraşmak ve daha birçok şey sosyalleşmede yardımcıdır.Sosyal Nasıl Olunur ?

Kişi ilk olarak çevresinde kabul edilmelidir. Bunun için çevresindeki  insanlara nasıl davranması gerektiğini, kiminle nasıl konuşması gerektiğini, tanıştığı insanların kişiliğini de iyi bilmeli. Yani sosyalleşmek için toplumda kabul edilebilmeniz şarttır. Bunun içinde kişi sadece kendi çıkarlarını değil çevresindekileri de düşünmelidir, yardımlaşmayı sevmelidir. “Banane”, “Ne hali varsa görsün” gibi umursamaz davranan kişiler genellikle sosyal olmayan kişilerdir. Toplumda kalıcı yer edinmek için güleryüzlü ve sevimli, bilgili, kültürlü, hobileri olan ve onlara vakit ayırabilen, gerektiğinde yol gösterici, özgüven sahibi, güzel konuşabilen biri olmak şarttır. Ve kişinin kendisine uygun arkadaş ortamlarında bulunması kendisini iyi hissetmesi açısından önemlidir. Örneğin; satranç oynamayı seven biriyseniz satranç kulübüne üye olarak oradakilerle arkadaş olabilirsiniz. Ortak yönleri olan kişilerle kurulan diyaloglar daha keyif verir.

Topluma yararlı olmakla ilgili yazıyı da okumak isterseniz buyrun size link:http://www.nasilolunur.net/topluma-yararli-birey-nasil-olunur.html

Okumak İster misiniz ?

Çıkarcı Nasıl Olunur ?

Çıkarcı Nasıl Olunur ? Menfaatçi olarak da adlandırabileceğimiz çıkarcı, zihinlerde kendini düşünen gibi bir anlam …

2 Yorumlar

  1. Sosyal ağlarda vakit geçirerek sosyal olunur mu? Teşekkürler.

  2. Sosyal ağ derken kastettiğiniz şey eğer sosyal paylaşım veya arkadaşlık siteleriyse ve bu sanallıktan çıkıp gerçek hayata taşınabiliyorsa mümkün aksi takdirde sanal çevre edinmekle yetinmiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir