Belsoğukluğu Hastası Nasıl Olunur ?

Belsoğukluğu Hastası Nasıl Olunur ? Cinsel yollarla bulaşan ve en bilinen hastalıklardan birisidir. Dünyada her yıl 60 Milyon belsoğukluğu hastası ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda daha sessiz seyrederken erkeklerde daha da rahatsız edici bir özelliktedir. Bu nedenle bu hastalığın taşıyıcısı kadınlardır. Bu hastalık 1879’da Neisser tarafından bulunmuştur ve mikrobun ismi Neisseria gonorrhoe’dir.

Belirtileri: Erkeklerde idrar yolundan gelen cerahatli akıntı, idrar yaparken yanma ve sızlama, cinsel ilişki sonrası ağrı en bilinenleridir. Kadınların yüzde 70’inde herhangi bir şikâyet olmaz. Bazen cerahatli bir akıntı görülebilir. Bu nedenle bu hastalığı taşıyan birçok hayat kadını hasta olduğunun farkında olmadan bu hastalığı birçok kişiye bulaştırabilir.

Nasıl belsoğukluğu hastası olunur ?

Bu hastalığa neden olan mikrobun ilk nerden türediği bilinmemektedir. Belsoğukluğu hastalığına yakalanmanın nedeni evlilik dışı, korumasız girilen cinsel ilişkilerdir. Kimi zaman korumalı olarak dahi hastalığın bulaştığı görülmektedir.Belsoğukluğu Hastası Nasıl Olunur

Belsoğukluğu bakterisi Neisseria gonorrhoeae’nin bulaşması her tür cinsel ilişki ile olabilmektedir. Bu bakteri bir kapsülün içinde ikili olarak bulunurlar. İlişki sonrası partnerin cinsel kanallarına yerleşerek iltihaba neden olur ve belirtilerini gösterir.

Bu hastalık sahibi birisiyle kurulan ilişkide %60 – %80 arası hastalığa yakalanma riski vardır. Eşcinsel ilişkilerde ise bu oran çok daha yüksektir. Ayrıca hamilelerde bebeklerin gözlerini etkileme olasılığı bulunmaktadır.

Belsoğukluğu tedavisi olan bir rahatsızlıktır.

Yukarıdaki belirtilerden şüphelenen kişiler vakit kaybetmeden tedavi için uzmana görünmesi gerekmektedir.

Okumak İster misiniz ?

Difteri Nasıl Olunur ?

Difteri Nasıl Olunur ? Günümüzde karma aşısıyla büyük oranda önlenmiş olan difteri corynebacterium diphteriae isimli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir