Çekirdek Aile Nasıl Olunur ?

Çekirdek Aile Nasıl Olunur ? Çekirdek aile özellikle Sanayi Devrimi’yle birlikte Avrupa’da ortaya çıkan ardından A.B.D ve diğer toplumlara sirayet eden aile tipidir. Modern yaşam tarzının bir neticesidir diyebiliriz. Çünkü özellikle doğu toplumlarında asıl olan geniş aile olarak tabir edilen büyükanne, büyükbaba ya da diğer akrabalarla birlikte yaşanılan tiptir. Ancak sanayileşme ile birlikte özel mülkiyetin ve kişi dokunulmazlığının sıkı sıkıya korunması ile birlikte insanlar sırasıyla akrabalardan ve ardından anne babalardan koparak çekirdek aileyi oluşturmuşlardır.Çekirdek Aile Nasıl Olunur ?

Çekirdek aile nasıl olunur sorusuna verilecek tek cümlelik cevap anne, baba ve çocuklardan oluşan aile şeklindedir. Batı tipi ve son zamanlarda ülkemizde de yaygınlaşan haliyle çekirdek aile de en fazla iki çocuklu aileler temeli oluşturur. Hatta günümüzde İskandinav ülkelerinde, Almanya’da ya da diğer Avrupa ülkelerinde çocuksuz yani sadece karı ve kocadan oluşan aileler daha da artmaktadır. Çekirdek aile olmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Çekirdek aile yapısı nüfusun çoğalmasının önünde bir engel olduğu gibi, kuşakların birbirlerinden kopmasına da neden olabilmektedir.

Türkiye başta olmak üzere doğu toplumlarında ise geniş aile etkisi hala görülmektedir. En azından aynı evde yaşanmasa bile birlikte yaşama olgusu mevcuttur.

Bunları da Okuyabilirsiniz

karizmatik

Karizmatik Nasıl Olunur ?

Karizmatik Nasıl Olunur ? TDK Büyük Türkçe Sözlük’ te karizma kelimesi etkileyicilik, karizmatik ise etkileyici …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir