Hemşire Nasıl Olunur ?

Hemşire Nasıl Olunur ? Günümüzde insan sağlığının önemi çok büyüktür. Sağlık sorunları olan insanların hastanelerde ilgiye ve dertlerine derman olacak sağlık görevlilerine ihtiyaçları vardır. Doktorlar başta olmak üzere ayrıca onlarla ilgilenecek ve ihtiyaçlarını karşılayacak hemşirelerinde hastane ve hasta açısından önemi fazladır. İnsan hayatına verilen değeri en iyi şekilde gösteren ve onların isteklerini karşılayacak olan hemşirelerin bu konuda eğitim almış olmaları ve işlerini iyi yapabilmeleri çok önemlidir.Hemşire olmak için devletin özel olan sağlık için açtığı hemşirelik meslek liseleri eğitim vermektedir. Bu liselere giren ve hemşire olmak isteyen kişilerin okulda hastalıklar, müdahaleler ve uygulamalı eğitim görmeli, bu gördükleri eğitim ile staj yaparak pratikleşmeleri sağlanmaktadır. Hastanelere hangi durumda ne yapabileceğini bilen kişilerin yetiştirilmesi için bu okullar hemşire olmak ve sağlık kuruluşuna adım atmak için en önemli basamaktadır. Liseden mezun olduktan sonra sağlık kuruluşlarında çalışabilecek nitelikte ve donanımda olunması gerekir. Eğitimini yüksekokula tamamlamak isteyenlerin ayrıca hemşirelik yüksekokulları açılmış ve liseyle kalmayıp üniversite mezunu hemşirelerde yetiştirilmektedir. Devletin sağlık alanında hizmet vermesi ve bu hizmeti sağlayacak kişilerin eğitimli olması için bu lise ve yüksekokullar çok büyük önem taşımaktadır. Yani Meslek Lisesi, Yüksekokul ya da 4 yıllık lisans mezunu hemşirelere rastlamak mümkündür.

Hemşire Nasıl Olunur ?Hemşire olmanın eğitimini almanın yanı sıra sabır ve insanlara yardım etme isteğini de içermesi diğer önemli bir konudur. Sağlığı yerinde olmayan, sorunları olan kişilerinde psikolojileri iyi değildir. Bu yüzden onlara hep güler yüzlü ve ilgili davranılması gerekir. İnsanlarla ilgilenmek özelliklede en önemli şey olan sağlık sorunları olan kişilerle ilgilenmek çok çaba istenilen ve sabrının en yüksek seviyede olması gereken kişilikte hemşireler olunması çok önemlidir. Vardiyalı çalışılabilecek olunması, düzeli bir saatin olmayışı da hemşire olacak kişilerin hayat şartlarına göre kendilerini ayarlaması ve bunun bilincinde bu mesleği seçmesi gerekir. Sadece hastanelerde değil özel evde bakım yapılan kişiler içinde hemşire istenilmektedir.

Bu işte hemşirelere aylık ücret veya haftalık ücret verilip buna göre her iki tarafında anlaşması gerekmektedir. Sağlık her alanda geçerli olan bir meslektir ve insan sağlığının önemi çok fazladır. Bu yüzden kişilerin ilgiye ve bakımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Hemşirelerin bu alanda iş olasılığı çok fazladır. Ev veya hastanelerde hastalarla ilgilenmeli ve onlara karşı merhametli, şefkatli, sabırlı olmalıdır. İşini titizlikle yapmalı ve hastaların ihtiyaçlarını en iyi şekilde yerine getirmelidir. Yediden yetmişe herkesin karşılaşabileceği hastalıklar bulunmakta ve onlara doktordan sonra en iyi bakabilecek kişilerin hemşire olduğu bilincinden yola çıkarak hemşire olma görevinin büyüklüğü anlaşılmaktadır.

Hemşire olmak için bu düşüncenin farkında olmak ve hastaların hayatlarından sorumlu olmak, onların tüm isteklerini yerine getirmek çok önemlidir. Hemşire olmak için eğitimini almak ve pratikleşmenin yanı sıra psikolojik olarak kendini hazırlamak, hastane ortamına ayak uydurmak ve insanlara içtenlikle, merhametle, sevgiyle yaklaşmak gerekir.

Okumak İster misiniz ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ? 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli …

3 Yorumlar

  1. ben ortaokul mezunuyum ve lise okuyup hemşire olmak istiyorum nasıl olmam gerekiyo hangi liseye gitmem gerekiyor bana bu konuda yardımcı olur musunuz?en büyük hayalimden birisi hemşire olmak lütfen yardımcı olun 🙂

  2. Erdem Özkök

    Artık liseden hemşirelik alımları yoktur. Haberiniz olsun. Hemşire yardımcısı ve Ebe yardımcısı olarak vardır.

  3. ben hemşirelik okumak istiyorum lise tercihi yapmam gerekiyor e ozaman insanlar nasıl hemşire olacak yoksa liseyi anadolu ve meslek olarak okuyup üniversitede mi seçeceğiz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir