Hiper Tansiyon Hastası Nasıl Olunur ?

Hiper Tansiyon Hastası Nasıl Olunur ? Halk arasında yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon kan dolaşımı için gerekli olan basıncın normalden fazla olmasına denir. Hipertansiyon hastalıklar içinde en sinsi olanı olarak bilinir. Bunun nedeni hastanın yıllarca bu rahatsızlığı olduğunu fark edememesi ve fark ettiği zamanda bazı organlar için çok geç olmasıdır. Özellikle kalp, böbrekler, karaciğer gibi hayati organları etkileyebilmektedir.Hiper Tansiyonun belirtileri: ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, yorgunluk, burun kanaması, yol yürümek ve merdiven çıkmada zorlanma, bazen çok sık idrara çıkma, gece uyurken uykudan kalkıp idrar yapma ve bacaklarda şişliktir. Herkesin merak ettiği hipertansiyon hastalığına ne neden olur ya da nasıl hipertansiyon hastası olunurun cevabı çok ta kolay değildir.Hiper Tansiyon Hastası Nasıl Olunur ?

Çünkü bu hastalığın oluşma nedeni tam olarak bilinmemektedir. Özellikle hipertansiyon hastalarının %90 – 95 oranındaki kısmında herhangi bir neden bulunamamıştır. Geri kalan %5 ile %10 arasındaki kesimde ise belli bir hastalık sonucu oluştuğu bilinmektedir. Bu hastalıklar:

–   Ağırlıklı böbrek rahatsızlıkları
–   Aort Koarktasyonu:  Şah damarı dediğimiz aort damarında koarktasyon denilen şekilsel ve yapısal bozukluk
–   Böbrek üstü bezinden kaynaklı rahatsızlıklar
–   Doğum kontrol hapları ve bazı ağrı kesicilerin bazı kişilerde hipertansiyona neden olduğu belirlenmiştir.

Yukarıdaki belirtilerin görülmesi ile birlikte bir dâhiliye uzmanına muayene olunması ve ardından tedavi sürecine başlanması gerekmektedir.

One comment

  1. Semra Güçlü

    Merhaba Tansiyon Aleti almak istiyorum ama kafam çok karışık bu Tansiyon aletlerinden hangisi işime yarar. Tansiyon aleti alırken nelere dikkat etmeliyim, yorumunuz benim için önemli. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!