Kel Nasıl Olunur ?

Kel Nasıl Olunur ? Erkeklerin büyük bir kısmının başına gelecek olan şeydir kellik ve dolayısıyla kimilerine göre kâbus kimilerine göre yapılacak bir şey olmamanın verdiği rahatlıktır. Saç dökülmesi kesin bir tedavisi olmayan sıkıntılardan birisidir. Saç dökülmesine hastalık diyemeyiz ancak görüntü yönünden hoş olmayan bir rahatsızlıktır. Tarihte de bunun çareleri çok düşünülmüş, bu nedenle Romalı aristokratlar süslü peruklar takmışlardır.

Uzmanlar, Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesini normal sınırlar içerisinde kabul ederken, eğer aşırı miktarda saç kaybı ve saçlarda gözle görülen incelme oluşursa, en kısa zamanda doktora başvurulması gerektiğini bildiriyor. Saç dökülmesinin daha doğrusu Kelliğin nedenleri başlıca şunlardır:

Kel Nasıl Olunur ?

–   Saç dökülmelerinin en sık rastlanan sebebinin kalıtsal özellik olduğunu bildiren uzmanlar, bu kalıtıma sahip olan kadınlarda saçlarda azalma görüldüğünü, ancak kellik oluşmadığını belirtiyor. Bu duruma “erkek tipi kellik” deniyor ve 10-20-30′lu yaşlarda başlayabiliyor. Erkek tipi saç dökülmesi, saçlarınızın iyi tanımlanmış bir şekilde döküldüğü tıbbi bir durumdur. Erkek tipi saç dökülmesi en yaygın saç dökülmesi formudur ve tüm erkeklerin yaklaşık %50’sini etkiler.Kel Nasıl Olunur ?

–   Proteinden fakir diyetler yapan veya anormal beslenme alışkanlığına sahip kimselerde protein eksikliği oluşuyor ve vücut proteini muhafaza etmek için saçları dinlenme evresine sokuyor. Bundan 2-3 ay sonra da yoğun bir saç kaybı oluşuyor

–   Uygunsuz saç bakımı ve kozmetik ürün kullanımı

–   Çeşitli mikroorganizmalar (mantarlar, bakteriler veya virüsler) ve bitler tarafından doğrudan veya dolaylı olarak saçın gövdesinin yıkılması veya saç foliküllerinin işlevlerinin bozulmasına bağlı olan saç dökülmeleridir.

–   Ayrıca stres ya da vücudun başka bir yerindeki başka bir rahatsızlık ta saç dökülmesine sebep olabilir.

Kel nasıl olunur diye merak ettiyseniz yukarıdaki dört neden den biri nedeniyle olacağını da bilmelisiniz. Saç dökülmeleri başladığı andan itibaren daha doğrusu günlük 100 den fazla saçınızın döküldüğünü düşünüyorsanız hiç düşünmeden bir dermatoloğa görünmeniz gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki bir saç için iyi gelecek bir ilaç yada tedavi bir başka saç için sonuç vermeyebilir. Bazı saç dökülmelerinin hiçbir tedavisi de olmayabilir. Doktora gitmeden önce bunları da bilerek ve kendinizi de hazırlayarak gitmenizde fayda vardır.

Kadınlarda da kellik problemi olmakla birlikte doktora gitmeyi ihmal etmeyin…

One comment

  1. Ailesinde saç dökülmesi olan erkeklerin hepsi kel oluyor mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!