Kriptolojist Nasıl Olunur ?

Kriptolojist Nasıl Olunur ? Kriptoloji Uzmanı Nasıl Olunur ? Kriptoloji Bilimi Hakkında tüm bilgilere bu yazımız ile ulaşabilirsiniz. Kriptoloji, şifrenin bilimi anlamına geliyor. Dolayısıyla şifrenin özünü bulan, onu çözebilen kişilere kriptolojist ya da kripto uzmanı deniyor.

Kriptolojist olmak için çoğunlukla doğuştan gelen yetenekler ön plana çıkıyor. Örneğin normal bir insanın herhangi bir konuyla ilgili kombinasyonları görebilme yeteneğinden daha fazlası kimi zaman otistik bir insanda daha fazla olabiliyor. Ya da matematiksel kurgulama anlamında üstün yeteneklere sahip iseniz kriptolojist olmak işten bile değil.

Ancak neredeyse herşeyde olduğu gibi bu bilim de eğitimsiz yapılan, sadece yeteneğe bağlı bir alan değil.

Kriptolog ya da kriptolojist, adına her ne derseniz diyebilirsiniz, aslında temelde iki yönlü bir uğraş. Söz konusu olan bir metin üzerinde şifrelemenin oluşturulması ya da herhangi bir şifrenin çözümlenmesi olabilir. Bunun için kriptograf ve kriptoanaliz kelimeleri kilit tanımlar.

Kriptolojinin tarihi neredeyse yazının bulunmasıyla beraber ortaya çıkıyor. Fakat biz burada kriptolojist olmak için gerekenleri belirtelim.

Aslında spesifik olarak belirlenmiş bir kriptoloji okulu olmasa da kriptoloji bölümü ve kriptoloji dersleri veren okullar mevcut. Bunları takip edebilirsiniz. Ayrıca matematik ve bilişim sistemleriyle ilgili eğitim veren okullara girip kriptoloji konusunda çalışmalar da yapabilirsiniz. Kimi üniversitelerin birkaç günlük ya da haftalık eğitimleri de mevcut ancak bunun sizin için yeterli olup olmayacağını ancak siz öngörebilirsiniz. Dönemsel kriptoloji eğitimleri için üniversite duyurularını takip etmelisiniz.

Buradan sonra kendinize uzmanlaşmak istediğiniz bir sektör de belirleyebilirsiniz. Askeri güvenlik ya da sivil şirket yazılımları gibi. Steganofrafik, yani gizlenmiş yazıları bulma tekniğinde de kendinizi geliştirerek, aranan birisi olabilirsiniz. Her zaman Da Vinci’nin Şifresi romanındaki gibi çılgın maceralar yaşayacağınızı düşünmeyin.

Ayrıca etik konusunda da kendinizi geliştirmelisiniz. Eğer iyi bir şifre bilimci olursanız özellikle internet aleminde yapamayacağınız şeyler sınırlı. Sınır, ancak sizin etik değerlerinizle belirlenebilir.

Güvenlik programları ile ilgili sertifikaları almayı unutmayın. Özel sektörde iş bulmak için şansınızı artırır. Özel sektörde bilgi güvenliği ile alakalı uzman olarak çalışma şansınız yüksek, ancak bu sertifikalara sahip olmadan yalnızca kod yazıyorum diyerek işe alınma ihtimaliniz azdır diye düşünüyoruz, kriptoloji bağlamında.

Türkiye’de kriptolojist olmak için önce iyi bir okulun matematik bölümünü, daha sonra ODTÜ Kriptoloji yüksek lisans bölümünü okumak ya da Harp Okullarına girerek burada kendini geliştirmek bizim ufak önerilerimiz. Bu aşamalarda sonra TÜBİTAK ve başka bursları da takip edebilirsiniz.  Eğitimleri tamamladığınızda TUBİTAK’ta bulunan Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’nde iş bulabilirsiniz.

Ancak bunun dışındaki çalışmalarınız olabilir ve bunlar fark edilebilir ve bilgi güvenliği uzmanıyım derken tam anlamıyla bir kriptolojist de olabilirsiniz. Kriptoloji dersleri almak ise size şifreleme ve şifre çözme yöntemlerini öğretecektir. Şu ana kadar bilinen yöntemleri  uygulamalı olarak öğrenmeniz size fayda sağlayacaktır.

Kriptoloji konusunda Türkçe literatürün fazla olmadığı bir gerçek. Derleyebildiklerimiz ancak bu kadar, yanlış bir yazımız olduysa lütfen bizi uyarınız.

Not: Yukardaki metinde her hng br şfrlm yktr…Syglrmzl

Okumak İster misiniz ?

Aktar Nasıl Olunur ?

Aktar Nasıl Olunur ?

Aktar Nasıl Olunur ? Aktar baharat, güzel koku, şifalı ve sağlığa faydalı bitkileri hazırlayıp satan kişidir. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir