Muhtar Nasıl Olunur ?

Muhtar Nasıl Olunur ? Seçilmiş kişi olmak ister misiniz, o zaman bu maddeyi okuyun. Evet doğru yerdesiniz, çünkü muhtar Arapça kökenli bir sözcük ve bu anlama geliyor. Şimdi de nasıl muhtar olunur açıklayalım:

Aslında Türkiye’de muhtar, prosedür olarak tam anlamıyla bağımsız seçilmiş kişidir. Çünkü hiçbir siyasi parti muhtar adayı gösteremez, muhtar gerekli şartları sağlıyorsa seçim dönemi adaylık başvurusunu yapar, seçilirse muhtar olur. İşte bu yüzden bile ondan karizmatiği yoktur. Ayrıca özellikle köylerde mülki idare ve devlet personeli tarafından çoğu zaman bir numaralı irtibat kişisidir.İlk önce şehir ve kasabalar için nasıl muhtar olunur öğrenmek için “ŞEHİR VE KASABALARDAKİ MAHALLE MUHTAR VE İHTİYAR KURULLARI TÜZÜĞÜ” nü inceliyoruz.

Burada;
“Mahalle muhtar ve ihtiyar kurulu ile bunların yedek üyeleri mahalle halkı tarafından seçilir.” İfadesiyle birlikte muhtar ya da ihtiyar heyetine seçilmek için gerekli şartlar;
“Türk olmak,
Seçim başlamadan önce en aşağı bir yıldan beri o mahallede oturmakta bulunmuş olmak,Muhtar Nasıl Olunur ?25 yaşını bitirmiş olmak,
Hırsızlık, kaçakçılık, dolandırıcılık, sahtecilik ve sahte kağıtları bilerek kullanmak, inancı kötüye kullanmak gibi yüz kızartıcı suçlardan biriyle veya ağır hapis cezasiyle hükümlü veya kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,
Türkçe okur yazar olmak, şarttır.”  diye ifade ediliyor.

Şimdi de Köy Kanunu’na bakalım köy muhtarı nasıl olunur cevap verelim:

Önce bir kavramı açıklayalım, köy derneği nedir? Köy derneği,  Kanunda “Köyde 24 üncü maddeye göre köy muhtarını ve ihtiyar meclisi azalarını seçmeğe hakkı olan kadın ve erkek köylülerin toplanmasına köy derneği derler” ifadesiyle belirlenmiş.

“Köy muhtarı ve ihtiyar meclisi azaları doğrudan doğruya köy derneği tarafından ve köylü kadın ve erkekler arasından seçilir. Köy muhtarı ihtiyar meclisinin başıdır” diyerek de olayı aslında özetlemiş.

Muhtarların, gerek köylerde gerekse şehir ve kasabalarda çok çeşitli görevleri vardır. Yalnızca ikametgah kağıdınızı imzalayıp çıkarmak değil, devletin ve içinde bulunulan çevreyle ilgili kanunun yüklediği görevler mevcuttur. Bu görevler için bahsi geçen kanunlara bakabilirsiniz.

Seçim zamanları vatandaşla el sıkışan kendini tanıtan, kimi zaman da tuhaf kampanyalarla akıllara kazınan muhtar adaylarının dışında, hiçbir şey yapmasa da mahalleli / köylü tarafından sevilen ve muhtar olması istenen muhtarlar da vardır. Ancak burada herhangi bir siyasi parti rüzgarıyla hareket edilmediği için seçim zamanı oy toplamak sizin tanınmanızla da doğru orantılı. Kendinize güveniyor, ben bu mahalleyi düzeltirim arkadaş diyorsanız ve yukarıdaki şartları da sağlıyorsanız,  haydi kolay gelsin muhtarım.

Okumak İster misiniz ?

Aktar Nasıl Olunur ?

Aktar Nasıl Olunur ?

Aktar Nasıl Olunur ? Aktar baharat, güzel koku, şifalı ve sağlığa faydalı bitkileri hazırlayıp satan kişidir. …

4 Yorumlar

  1. ödevime yardımcı oldu teşekkür ederim

  2. Mahalle muhtarligi icin bu sene adayligimi koymak istiyorum ama oncelikle nerelere basvuru yapmam gerekiyor. Bu konuda bilginiz varsa ve beni aydinlatirsaniz cok sevinirim. Simdiden tesekkur ederim.

  3. muhtar adaylıgında adaylık başvurusu yapılıyornu bellı bir günü varmı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir